3 zlatá pravidla nákupů ve výprodeji

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2023 Obsah únorového dTestu

Kdo by doufal, že s koncem Vánoc skončí i nákupní horečka, nesmí se přiblížit centrům měst či obchodním domům. Jen co obchody po svátcích znovu otevřely, už lákaly na slevy stoupající až do výše 80 procent. První vlnu slevového šílenství máme již za sebou, slevy však mnohde běží až do konce ledna, a tak není od věci si připomenout 3 zlatá pravidla, kterými je radno se v obchodech oblepených slevovými cedulemi řídit. 

Potřebujete poradit? Volejte 299 149 009.

Do nepříjemné situace se nejen v povánočních výprodejích může dostat každý, proto vám přinášíme informace, jak se co nejefektivněji domoci svých práv s naší pomocí:

1) Uložte si do telefonu číslo poradenské linky dTestu 299 149 009. Každý všední den od 9 do 17 hodin jsou vám k dispozici naši poradci. Předplatitelé dTestu mohou využít přednostních služeb na čísle 272 272 273.

2) Setkáte-li se při nákupu, reklamaci či v jiné situaci s problémem, se kterým si nevíte rady, a je všední den mezi 9. a 17. hodinou, volejte hned.

3) Potřebujete-li vyřešit složitější problém, mějte po ruce všechny písemnosti (např. účtenku, smlouvu, záruční list) a připravte si stručné shrnutí problému, aby se náš poradce mohl v dané věci rychle zorientovat a poradit vám, jak postupovat.

Pravidlo číslo 1: Čtěte

I když prodejce hlásá slevy až do výše 80 %, žádné šílenství obchodníků, krachy společností ani charitu nečekejme. Za vším je přesný kalkul a řada výloh a reklamních poutačů bohužel spíše klame. Pozorný spotřebitel si totiž záhy všimne, že před obří číslovkou je titěrné slůvko „až“ nebo se za ní krčí termín „na vybrané zboží“. V celém obchodě je pak skoro prací pro detektiva najít konkrétní kus s tak výraznou slevou, která nás do obchodu nalákala. Někdy se zlevňuje spíše kosmeticky, často přijdeme na to, že teprve ve výprodeji se cena přibližuje našim možnostem a naší představě o reálné hodnotě výrobku.

Klamavé obchodní praktiky a nevhodné informování o cenách odhaluje Česká obchodní inspekce každoročně a po Vánocích naděluje pokuty, kterých rozdá za statisíce. Při slevách by na každém výrobku měla být patrná původní cena, dále samozřejmě cena po zlevnění, a pokud je na cedulce i číslovka s procentem, o které se zlevňuje, pak musí sedět na haléř, jinak prodejci hrozí vysoké sankce. Před placením zkontrolujme, jestli namarkovaná částka sedí s tou, která je na cenovce – ani takové chyby a triky nejsou v obchodech výjimečné.

Pravidlo číslo 2: Srovnávejte

Snažme se nepodléhat marketingovým tlakům a trikům. Když budeme i k výprodejům přistupovat s čistou hlavou a před reklamním poutačem se třeba třikrát nadechneme a vydechneme, určitě můžeme ušetřit. Ve výprodejích se dá nakoupit rozumně, a přinesl-li Ježíšek obálku s penězi, není nad to doplnit výbavu za trochu lepší peníze. Nesmíme ale věřit každému, že zrovna jeho sleva je ta nejvýhodnější. Zjistěme si, kolik věc stojí běžně, a ceny porovnávejme. Chytrý telefon v kapse zejména při nákupu elektroniky snadno poradí, zda nabízená sleva pouze srovnává cenu s jinde běžnou nabídkou, nebo se opravdu vyplatí. Slevy určitě nebudou jen v kamenných prodejnách, čistku ve skladech si udělají i internetové obchody, u kterých je sledování vývoje cen ještě o něco jednodušší.

Pravidlo číslo 3: Nenechte si věšet bulíky na nos

Na naši poradnu se čas od času obracejí spotřebitelé, kterým prodejce tvrdil, že pokud si zboží koupili ve výprodeji, nemohou ho reklamovat, případně vrátit. Právně se ale zlevněné zboží od toho zakoupeného kdykoliv jindy nijak neliší. Spotřebiteli přísluší naprosto stejná práva a výprodej nikdy nesmí znamenat horší služby zákazníkovi. Jedinou výjimkou může být situace, kdy je zboží zlevněné kvůli konkrétní vadě či kazu. Zde je logické, že víme-li o vadě už před nákupem a byli jsme na ni upozorněni, nemůžeme věc zpětně reklamovat, když už nám na ni jednou byla poskytnuta sleva. Vše ostatní ale musí být v pořádku a koupíme-li si košili zlevněnou, protože na ní chybí knoflík, lze ji později reklamovat, když se třeba rozpadne ve švech.

Pro vracení výprodejového zboží do e-shopu platí to samé jako pro jakékoliv jiné, po vyzkoušení lze odstoupit od smlouvy do 14 dnů od jeho převzetí. V kamenných obchodech je to trochu složitější, tam vždy záleží na konkrétních podmínkách prodejce a nejsme-li si při výprodeji jisti, zda zboží opravdu chceme, zeptejme se před nákupem, za jakých podmínek ho bude možné vrátit. Výměna už často možná nebude, protože zboží bude jednoduše vyprodané.

Přihlásit