Právo: Co s nehodícími se dárky?

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2016

Vánoce jsou za námi a zůstala spousta dárků, které jsme našli pod stromečkem. Co když ale nesedí, nefungují či prostě neodpovídají našim představám? Vracet či měnit zboží je poměrně běžné, ale radíme jednat zavčasu. Navíc toto právo neplatí všude a rozhodně není neomezené.

Jak a kdy vracet

Vracení či výměny nepodařených vánočních dárků bývají každoročním evergreenem. Nabídka zboží je nepřeberná, a tak je stále snadnější „netrefit se“ a koupit něco, co obdarovanému nesedí či to není zcela podle jeho představ. Ač se to někdy zdá nezdvořilé vůči dárci, obchodníci situaci řešit umí a obzvláště po Vánocích s nutností měnit zboží či vracet peníze určitě počítají.

Zákonem přímo stanovené právo vrátit zboží se ale týká pouze omezeného okruhu smluv, konkrétně těch uzavřených pomocí tak zvané dálkové komunikace (tedy nejčastěji po internetu) nebo mimo prostory určené k podnikání (třeba na ulici). Čtrnáctidenní lhůta, kterou občanský zákoník dává na rozmyšlenou, je ale v období kolem Vánoc nedostačující. Kdo nakupoval na internetu s předstihem, mohl se o výhodu vrácení připravit. Naštěstí řada e-shopů zákazníkům, kteří nakupují s předstihem, jejich aktivitu kompenzuje a dává jim možnost zboží vrátit například do konce roku. Povinnost jít nad rámec zákona sice nemají, ale lákají-li před Vánoci koupěchtivé zákazníky na prodlouženou možnost vrácení zboží, musejí ji dodržet.

Nakupování a vracení zboží v e-shopech má svá jasná a zákonem stanovená pravidla. Připomínáme, že lhůta na odstoupení běží od převzetí věci. Téměř vše mohu během čtrnáctidenní lhůty vybalit a vyzkoušet. Sdělením prodejci, že věc budu vracet, odstupuji od smlouvy. Na samotné vrácení zboží do obchodu mám dalších maximálně 14 dní od chvíle, kdy jsem odstoupil. Zboží vracím kompletní, pokud možno v původním obalu, nepoškozené, ale pokud nese stopy po vyzkoušení, právo odstoupit nezaniká. Prodejce musí vrátit peníze do 14 dnů, ale zpravidla to dělá rychleji.

Právně komplikovanější je vracení zboží v běžných obchodech. Zde stále neexistuje zákonné právo cokoliv vrátit zpět bez udání důvodu, a tak si to každý obchod řeší po svém a my zákazníci z toho míváme těžkou hlavu.

Možnost vrátit či vyměnit zboží je zejména ve velkých obchodech a řetězcích obvyklá, nikoliv však pro podnikatele povinná. Každý rok se stává, že řada spotřebitelů odchází s nepořízenou, protože konkrétní prodejce vrátit zboží neumožnil nebo zákazník nesplnil podmínky pro vrácení, které si každý obchodník může nastavit podle sebe.

Podmínky pro vrácení jsou individuální a je dobré se podle nich řídit při volbě obchodu, obzvláště pokud si nejsme jisti, zda se s dárkem trefíme. Většinou budeme k vrácení potřebovat původní účtenku, někdy i obal a všechny visačky. Některé obchody vrátí za nevyhovující zboží peníze, některé jen umožní vybrat si z aktuální nabídky či poskytnou poukázku na další nákup.

Lhůty jsou rovněž individuální, nejkratší začínají na 14 dnech nebo se určí pevné datum, do kdy lze jakékoliv před Vánoci koupené zboží vrátit. Běžná lhůta bývá kolem jednoho měsíce, ale výjimkou není ani delší časový úsek. Konkrétní informace hledejme v prodejních a reklamačních řádech, na účtenkách, ale hlavně se už při nákupech ptejme, zda to půjde, za jakých podmínek a do kdy.

Zajímavou novinkou v občanském zákoníku je situace, kdy se zboží sice koupí v prodejně, ale předchází mu bezprostřední oslovení mimo provozovnu a následné „dotažení“ zákazníka dovnitř. Zákon umožňuje od takové smlouvy odstoupit do 14 dnů. Pokud měl tedy obchodník před prodejnou naháněče, který vás přesvědčil, že jeho zboží se bude na Vánoce určitě líbit, ale opak byl pravdou, máte právo ho vrátit.

Jak reklamovat

Reklamace dárku se nijak výrazně neliší od reklamace jiného zakoupeného zboží. Problém může nastat, bude-li prodejce chtít prokázat, že zboží je od něho a že je v záruce. Stejně jako u vrácení zboží se často neobejdeme bez účtenky či přímé pomoci toho, od koho jsme dárek dostali. Co když nám ale nechce říct, kolik dárek stál, nebo ho nechceme obtěžovat se zařizováním reklamace?

Záruka či odpovědnost za vadu je součástí kupní smlouvy mezi prodejcem a kupujícím, v našem případě tedy dárcem. Právo uplatňovat reklamaci má výlučně on. V praxi většinou nikdo neověřuje, zda osoba, která reklamuje a přinese všechny doklady, byla skutečně kupujícím, často to ověřit ani nejde.

Jinak je tomu u e-shopů, které identitu svých zákazníků znají a k reklamaci mohou vyžadovat pověření. Nejčastěji postačí účtenka či faktura. Kdyby kupující nechtěl, aby reklamaci uplatnila konkrétní osoba, asi by jí doklady do ruky nedal. Chceme-li ale problémům předejít a být dobře připraveni, je nejlepší písemně postoupit obdarovanému právo reklamovat („Já, dárce, postupuji právo reklamovat na obdarovaného…“) nebo mu napsat plnou moc k uplatňování práva z odpovědnosti za vady („Já, dárce, zplnomocňuji obdarovaného, aby vyřizoval vše kolem konkrétní reklamace věci a přijímal případná plnění…“).

V minulosti se například stávalo, že reklamaci sice obdarovaný úspěšně uplatnil, ale peníze za neopravitelný výrobek přišly na účet dárce, ze kterého bylo vše placeno. Předejít tomu lze při sepisování reklamačního protokolu nebo právě pověřením kupujícího.

Výprodeje

Nákupní horečka Vánocemi zdaleka neskončila. Jen co se po svátcích znovu otevřely obchody, už lákají na slevy a člověku se skoro zdá, že se musel svět zbláznit, protože o méně než 80 % přece nikdo nezlevňuje. Jak je to možné? Výlohy a reklamní poutače jsou často zavádějící, pozorný spotřebitel si všimne, že sleva je uvedena slůvkem „až“. V celém obchodě se pak zlevňuje spíše kosmeticky a dá nám dost práce najít něco opravdu výrazně zlevněného.

Často přijdeme na to, že slevy jsou takové, aby až nyní odpovídaly cenám, za které se podobná věc prodává běžně. Na klamavé obchodní praktiky a nevhodné informování o cenách přichází Česká obchodní inspekce každoročně a celkové pokuty, které rozdá, se pohybují ve statisících.

Nepodléhejme tedy marketingovým tlakům a přistupujme k výprodejům s čistou hlavou. Na každém výrobku by měla být patrná cena před slevou a procentuální vyjádření ceny po slevě musí sedět na haléř, jinak prodejci hrozí vysoké sankce.

Ovšem i ve výprodejích se dá nakoupit rozumně a přinesl-li Ježíšek obálku s penězi, není nad to doplnit výbavu za trochu lepší ceny. Srovnejme si, kolik věc stojí běžně, a nevěřme každému, že zrovna jeho sleva je ta nejvýhodnější. Chytrý telefon v kapse snadno poradí zejména při nákupu elektroniky, zda nabízená sleva pouze srovnává cenu s běžnou nabídkou, nebo se opravdu vyplatí.

Zlevněné zboží se od toho zakoupeného kdekoliv jinde má lišit pouze cenou. Výprodej nikdy nesmí znamenat horší služby zákazníkovi, nezbavuje ho zákonných práv, jako je možnost reklamace či odstoupení od smlouvy.

Řešení případných problémů má být stejné jako kdykoli jindy. Výjimkou je pouze situace, kdy si ve slevě kupujeme vadné, kazové či poškozené zboží. To musí být zlevněno a je logické, že vada, pro kterou zákazník dostal slevu a věděl o ní od začátku, není reklamovatelná. Koupím-li si bundu se špatným zipem, že si ho vyměním sám, nemohu za měsíc přijít zpět a bundu vracet, protože jsem si to s vlastní opravou rozmyslel.

Poukázky

Pokud jste dostali k Vánocům poukázku či voucher na zboží, pozor na jejich platnost. Propásnete-li uvedené datum, nemusí prodejce poskytnout nic, poukázka prostě propadne. Ačkoliv to vypadá nefér, že prodejce peníze dostane, ale nic neposkytne, v minulosti už rozhodl Nejvyšší soud ve prospěch prodejců a poukázku přirovnal k jogurtu. Je jen na zákazníkovi, jestli ho sní, nebo nechá datum spotřeby vypršet.

Jak se zbavit dárku

Prošvihli jste všechny lhůty nebo si z nabídky prodejce nic jiného nevyberete? Nezoufejte, ještě je tu jedna stále populárnější možnost. Povánoční výprodeje nedělají zdaleka jen obchody, ale čím dál častěji i domácnosti samy. Dárky se rozprodávají na inzertních či aukčních serverech nebo po sociálních sítích.

Příležitostný odprodej domácích přebytků není podnikáním a nemusí se nikam hlásit. Přes inzeráty se dá dobře prodat i nakoupit. Nákup mezi nepodnikateli má ale svá specifika. Předně záruka na zboží automaticky nepřechází, na její převod je třeba zvlášť myslet, jak jsme popsali výše u dárků. Prodávající nemusí poskytovat záruku jako obchodník, ale ručí za to, že zboží je při předání v pořádku, odpovídá popisu a domluvě. Prodáváte-li cokoliv svépomocí, popište věc přinejmenším tak, aby kupující dostal informace, které by zajímaly i vás samotné.


Přihlásit