Nejhorší vánoční dárky podle Američanů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.12.2015   

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) provedla průzkum mezi 1300 Američany na téma, jaké vánoční dárky považují za nejhorší či jaké dárky by nikdy nechtěli dostat. Výsledky mohou být pro nás překvapivé, mezi pět nejméně oblíbených darů se nedostaly klasické nechtěné dárky typu svetru či ponožek, na prvním místě se umístil tvrdý alkohol.

Americký průzkum se týkal vážně míněných dárků, předem z něj byly vyloučeny různé žertovné předměty. Každý pátý z dotazovaných Američanů za nejhorší možný dárek považuje lahev tvrdého alkoholu, malé oblibě se podle CR těší zvláště rum, vodka a whiskey.

Na druhém místě se umístily květiny, ty odmítá celých 16 % respondentů. Dvanáct procent by pod stromečkem či ve vánoční punčoše nechtělo najít dřívější nevhodný dar, který obdarovaný posílá do dalšího kola. Čtvrté místo obsadily dekorační předměty, jako jsou svíčky či rámy na obrázky, s 11 procenty, pátým nechtěným dárkem jsou pak výherní losy, které by v dárkovém obalu nechtělo najít deset procent Američanů.

Ostatní obvyklé dary, jako domácí spotřebiče, oblečení, víno a ponožky, by k Vánocům nechtěla 4 % Američanů. Podle dřívějšího průzkumu CR však většina během Black Friday nakupovala právě oblečení, na mnohé tak pod stromkem čeká zklamání.

Velké oblibě se netěší ani dárkové poukazy, většina amerických spotřebitelů by před nimi jednoznačně preferovala peníze v hotovosti. Ty jsou pak také celkově nejoblíbenějším dárkem, přálo by si je celých 57 procent respondentů. Celých osmdesát procent dotazovaných pak uvedlo, že místo zbytečně drahého luxusního daru by preferovalo více různých praktických věcí.

Vánoce jsou právě kvůli nevhodným darům či situaci, kdy se pod stromkem například omylem sejdou dva stejné dárky, časem častého vracení zboží. V České republice však má spotřebitel právo na odstoupení od smlouvy pouze v případě nákupu na dálku, například po telefonu či přes internet, a to pouze do 14 dní od jeho zakoupení. Někteří obchodníci sice nabízejí možnost vrácení či výměny zboží i v kamenné prodejně či lhůtu pro vrácení dárku prodlužují, jedná se ovšem o nadstandartní službu, kterou po nich zákon nevyžaduje.  

Přihlásit