Test alkoholtesterů 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2016

Třetina testovaných alkoholtesterů je nespolehlivá. Některé mají problémy s měřením při nízkých teplotách, tři selhaly v testu zcela. Nejlepší přístroje pro měření obsahu alkoholu v dechu jsou však spolehlivé a dokážou přesně zjistit, zda můžete usednout za volant. Mezi propadáky i vítězi lze nalézt jak drahé, tak levné modely.

Našim čtenářům je asi zbytečné vysvětlovat, že alkohol patří mezi látky omamné. Jak tato poetická charakteristika napovídá, jedná se o látky navozující změněné stavy vnímání či vědomí, které jsou jednoduše neslučitelné s řízením automobilu či jiného motorového vozidla. Že pít a řídit se nejen nemá, ale ani nesmí, je jasné. Pro abstinenty to problém není, ale ostatní musejí po konzumaci alkoholu počítat s pauzou potřebnou k jeho odbourání.

Délka pauzy závisí na množství požitého alkoholu a pro její odhad existuje nespočet pomůcek na internetu či v podobě aplikací pro chytré telefony. Podle poznatků o rychlosti odbourávání alkoholu v těle mohou pomoci přibližně určit dobu, kdy by bylo možné za volant usednout. Jedná se však pouze o teoretické výpočty, které zdaleka nezohledňují všechny faktory ovlivňující individuální proces střízlivění.

Chcete-li mít jistotu, že „nenadýcháte“, pořiďte si alkoholtester. Populární jsou především elektronické, ale k dostání jsou i klasické chemické trubičky s balónkem. My jsme koupili patnáct alkoholtesterů pro domácí použití, spoustu náustků a vše jsme poslali do laboratoře. Tam do přístrojů byla strojově vdechována přesná množství alkoholu. Většina z nich sice alkohol zachytila, ale našly se i výjimky, na něž je třeba upozornit.


Testované výrobky - alkoholtestery (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Alkoholtestery (15 výrobků)
poslední aktualizace: 18.12.2015


Přihlásit