Jak vybrat mini hi-fi věž

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 16.12.2015

Mikro hi-fi systémy jsou obvykle méně výkonné než klasické stereo soustavy, oproti nim však váží jen několik kilogramů a včetně reproduktorů nezaberou příliš prostoru. Nové modely jsou technicky připraveny na používání s novými technologiemi, kromě přehrávání CD a rozhlasu umožňují přehrávání hudby z USB paměti, smartphonu či tabletu, připojení do domácí počítačové sítě nebo příjem digitálního rozhlasu.

Do ložnice nebo jiné malé místnosti možná postačí základní mikro hi-fi s integrovanými reproduktory. Mikrozařízení s integrovanými reproduktory ovšem zpravidla trpí nižší kvalitou zvuku. Do obývacího pokoje je lepší pořídit model se samostatnými reproduktory, které můžete vhodně rozmístit po místnosti. Při výběru proto berte v potaz i délku kabelů a případnou možnost nahradit je delšími.

CD, nebo DVD přehrávač

Mini a mikro hi-fi systémy jsou běžně vybaveny CD přehrávačem a většina si bez problému poradí i s vypálenými disky obsahujícími MP3 soubory. V podpoře dalších audio formátů jsou však mezi jednotlivými modely rozdíly. Totéž platí pro přehrávání z USB paměti.

U některých systémů najdeme DVD přehrávač (který přečte i klasická CD). V takovém případě lze přístroj připojit k televizi a používat jako domácí kino. Ověřte si, s jakými formáty videa si přehrávač rozumí (H.264, DivX, MPEG2, MKV, AVCHD atd.) a zda přečte všechny typy vypalovacích a přepisovatelných DVD.

Výkon a hlasitost

Výkon hi-fi systémů je dobré brát s jistou rezervou. Kromě toho, že přímo nesouvisí s kvalitou zvuku, jednoznačně nevypovídá ani o maximální hlasitosti reprodukce. Ta totiž závisí také na účinnosti reproduktorů, tedy na tom, jak efektivně dokáže reprosoustava převádět elektrické signály ze zesilovače na mechanické vlnění, které je podstatou zvuku. Jednoduše řečeno, různé reproduktory dosahují stejné hlasitosti při rozdílném výstupním výkonu zesilovače. Výrobci navíc často uvádějí výkon při 10% celkovém harmonickém zkreslení, které i laik snadno pozná. Při zachování minimálního zkreslení je výkon systémů zpravidla o něco nižší.

Konektivita

Většina mini a mikro hi-fi systémů má USB konektor pro přehrávání audia z USB flash disků, externích pevných disků, MP3 přehrávačů nebo mobilních zařízení. Jak jsme však zjistili v našem testu, ne každý systém si s externími pevnými disky rozumí a mnohé přečtou pouze ty naformátované na starší souborový systém FAT32. Na rozdíl od starých systémů s audiokazetovým přehrávačem, neumožňují systémy s USB připojením nahrávání záznamů například z rádia nebo zálohování CD.

Řada mikro hi-fi systémů je navíc vybavena bezdrátovými technologiemi jako bluetooth (pro bezdrátové spárování s mobilními telefony či tablety) nebo wi-fi (pro přehrávání ze zařízení připojených do domácí sítě či pro přímé propojení se zařízeními). K některým modelům je možné přikoupit (drahý) externí adaptér pro bezdrátové připojení. Rozmyslete si proto, s jakými zařízeními a jak budete věž propojovat.

Poměrně častou výbavou je také dok či USB kabel pro iPod či iPhone, případně i iPad. Skladby ze zařízení Apple lze pak vybírat dálkovým ovladačem hi-fi systému a zároveň přístroj nabíjet. Míra ovladatelnosti či zobrazení údajů na displeji věže je ale velmi rozdílná, doporučujeme před nákupem vždy vyzkoušet s vaším přístrojem Apple. Je dobré myslet na to, že doky či kabely starší systémů bývají vybaveny 30pinovým konektorem, zatímco novější iPody a iPhony mají konektor Lightning.

Z tradičních konektorů je důležitý analogový či digitální vstup (3,5mm jack nebo cinch), přes který lze připojit prakticky jakékoliv zařízení, například MP3 přehrávač, televizor, počítač nebo mobilní telefon. V tomto případě se ovšem jedná pouze o připojení zvukového výstupu, připojené zařízení nelze prohlížet či ovládat.

Z výstupů je většinou přítomen sluchátkový (3,5mm jack), leckdy také výstup pro samostatný subwoofer. Digitální audio výstupy jsou méně časté. Některé modely mají video výstup pro přenos obrazu z iPodu do televizoru; většinou jde o výstup kompozitní, který přenáší obraz v omezené kvalitě. V případě modelů s DVD přehrávačem je možné narazit i na HDMI konektor.

Reproduktory

Reproduktory jsou často nejslabším článkem mikro a mini hi-fi systémů, ačkoliv v našem testu se ukázalo, že i malé věže mohou hrát kvalitně. Obecně platí, že větší reproduktory mívají lepší zvuk a zvláště od malých integrovaných reproduktorů obvykle nelze čekat příliš vysokou kvalitu.

Jednopásmové reprosoustavy obsahují jeden reproduktor, který se stará o reprodukci celého zvukového spektra. Pokud vám jde o kvalitu zvuku, je lepší se jednopásmovým reproduktorům vyhnout a sáhnout raději po systému s reproduktory dvoupásmovými. V těch se o reprodukci výšek a středobasů starají různé reproduktory. Trojpásmové reproduktory jsou v této kategorii poměrně vzácné, navíc nutně neznamenají lepší kvalitu zvuku – přeci jen jsou malé rozměry reproduktorů mikro hi-fi systémů v tomto ohledu poněkud limitující.

Radiopřijímač

Standardem je FM tuner pro příjem analogového rozhlasu na velmi krátkých vlnách, méně častý je AM tuner (střední vlny). Stále více systémů umožňuje příjem digitálního rozhlasu (DAB+). Ten je sice na našem území zatím pouze v experimentálním provozu, nicméně pokrývá již velkou část obyvatelstva a nabízí množství veřejnoprávních i komerčních stanic. Vypnutí analogového vysílání není ale ve střednědobém horizontu na pořadu dne. Zajímavá je také možnost příjmu internetových rádií z celého světa u vybraných modelů s wi-fi či kabelovým připojením k internetu. Pokud rozhlas neposloucháte, vězte, že výrobci často nabízí shodný model ve variantě bez digitálního rozhlasového tuneru i o několik tisíc korun levněji.

Databáze testovaných výrobků

Mini hi-fi věže (12 výrobků)
poslední aktualizace: 4.12.2015


Přihlásit