Dárkové balíčky s kosmetikou jsou plné potenciálních endokrinních disruptorů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.12.2015   

Průzkum dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk (FT) ukazuje, že rizikové chemické látky, známé jako endokrinní disruptory, se vyskytují ve všech patnácti testovaných dárkových sadách kosmetiky určených i pro děti. Smutným rekordmanem je potom pleťový krém v balíčku Britney Spears, který sám o sobě obsahuje čtyři různé potenciální disruptory.

Nový průzkum dánské organizace se zaměřil na dárkové kosmetické balíčky a zvláště pak na ty, které nesly jméno a podobu hvězd populární hudby, jako jsou Lady Gaga, One Direction, Beyoncé či Britney Spears. FT počítá s tím, že takové balíčky letos najde pod stromečkem mnoho malých slečen, podívala se proto, jak je na tom nabízená kosmetika s obsahem rizikových endokrinních disruptorů.

Výsledky byly velmi špatné. FT nedoporučuje nákup ani jednoho z patnácti testovaných dárkových balíčků, ve všech kosmetika obsahovala disruptory. Nejhůře pak v testování dopadl balíček kosmetiky Britney Spears. Jen samotný pleťový krém obsahoval čtyři endokrinní disruptory metylparaben, propylparaben, cyklopentasiloxan a butylhydroxentoluen (BHT). Taková „nadílka“ přitom podle FT může snadno spustit takzvaný koktejlový efekt, kdy jednotlivé disruptory vzájemně násobí své škodlivé účinky.

Vyjádření výrobce dotyčného kosmetického balíčku, společnosti Elizabeth Arden, je však takové, že veškeré produkty odpovídají bezpečnostním předpisům Evropské unie a prošly náročným testováním. Nic na složení tak nehodlá měnit. Podobnou reakci FT zaznamenala i u nedávných testů holítek, kdy velcí výrobci Bic a Gillette odmítli upustit od použití BHT, i u balzámů na rty s propylparabenem, kde se prodejci H&M i Tiger hájili tím, že neprodávají nic, co by neodpovídalo evropským předpisům.

U pleťových krémů, parfémů a jiných kosmetických přípravků, které přicházejí do dlouhodobého styku s pokožkou, je riziko endokrinních disruptorů největší, zvláště pokud se jedna o produkty, které používají i děti a mladiství. U dívek mohou disruptory vyvolat předčasnou pubertu. Celkově se jedná o látky, které způsobují hormonální nerovnováhu, nebezpečné jsou zejména, pokud dojde k výše zmíněnému koktejlovému efektu.
 

Přihlásit