7 nejčastějších dotazů k hromadné změně dodavatelů energií

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2022 Obsah záříjového dTestu

Možná jste už slyšeli, že dTest pořádá hromadnou změnu dodavatelů energií. Možná jste i mezi více než 40 000 spotřebiteli, kteří se už registrovali na www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz. A možná o změně dodavatele elektřiny nebo plynu s dTestem uvažujete, ale vrtají vám hlavou některé pochybnosti a dotazy. Přinášíme odpovědi na 7 nejčastějších dotazů, které jsme v souvislosti s hromadnou změnou dodavatelů zaznamenali.

Chtějte výhodnější energie

Registrace do hromadné změny dodavatelů energií je otevřená do 10. února 2016. Stačí vyplnit formulář na stránce www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz.

Aukce dodavatelů elektřiny a plynu proběhne 11. února 2016. Nabídky s výpočty možné úspory za energie budeme rozesílat v druhé polovině března 2016.

Odpovědi na další časté dotazy k hromadné změně dodavatelů energií najdete zde. Můžete nám také zavolat na linku 272 272 271 nebo napsat na energie@dtest.cz

1. Mám smlouvu na dobu určitou. Můžu se zapojit do hromadné změny? Co sankce, které mi hrozí za předčasné vypovězení smlouvy?

I se smlouvou na dobu určitou se můžete zaregistrovat na www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz . Zde vyplníte informace o stávajícím dodavateli a stávající spotřebě. Na jejich základě Vám po aukci dodavatelů spočítáme a zašleme nabídku možné úspory. Může se stát, že pro Vás bude naše nabídka výhodná i po započtení sankcí za předčasné vypovězení smlouvy a budete chtít změnit dodavatele. Pokud pro Vás nabídka výhodná nebude, nic se neděje, nemusíte ji přijímat a zůstáváte u stávajícího dodavatele elektřiny nebo plynu. Registrace Vás k ničemu nezavazuje.

2. Mám smlouvu na dobu určitou, která končí před datem aukce. Jak mám postupovat, abych se mohl/a do hromadné změny zapojit?

I když Vám má v nejbližší době skončit smlouva na dobu určitou, ověřte si, zda již nedošlo nebo brzy nedojde k automatickému prodloužení Vaší stávající smlouvy a zda ji tedy můžete bez sankcí vypovědět. Pokud Vaše stávající smlouva končí, doporučujeme Vám, abyste uzavřel/a novou smlouvu na dobu neurčitou. Zvažte přitom nejen cenu, ale i podmínky nové smlouvy. Pro srovnání cenové nabídky můžete použít srovnávač Energetického regulačního úřadu. Při kontrole smluvních podmínek se zaměřte zejména na různé poplatky a pokuty, včetně těch, které jsou spojené s ukončením smlouvy. Do námi pořádané hromadné změny dodavatelů se můžete v každém případě nezávazně a zdarma zaregistrovat. Po aukci Vám pak zašleme osobní nabídku a Vy se rozhodnete, zda je pro Vás výhodná a zda vypovíte svou stávající smlouvu.

3. Mám smlouvu na dobu neurčitou, u které je výpovědní doba 3 měsíce. Pokud se mám do 30. dubna rozhodnout, jestli přejdu k novému dodavateli, musím smlouvu vypovědět ještě před tím, než mi v březnu zašlete nabídku, abych mohl/a přejít hned k 1. květnu?

Určitě nedoporučujeme vypovídat smlouvu před tím, než budete znát naši nabídku. Smlouvu můžete vypovědět poté, co se seznámíte s nabídkou, a rozhodnete se, že je pro Vás výhodná. K novému dodavateli přejdete po skončení výpovědní doby.

4. Mám na své jméno vedeno více odběrných míst a rád bych je zaregistroval/a do hromadné změny. Jak mám postupovat, když formulář umožňuje vyplnit jen jedno odběrné místo?

Pro každé odběrné místo je třeba zvlášť vyplnit registrační formulář. Běžte tedy na stránku www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz, znovu vyplňte své základní údaje a klikněte na tlačítko „Registrovat se“. Použijete-li stejnou e-mailovou adresu jako při registraci prvního odběrného místa (což doporučujeme), objeví se po kliknutí na tlačítko „Registrovat se“ dotaz, zda chcete vytvořit novou registraci či upravit své údaje u již existující registrace. Vyberte první možnost a pokračujte ke kroku 2. Na e-mail Vám zároveň zašleme zprávu s odkazem, přes který se můžete kdykoli vrátit k profilu nově registrovaného odběrného místa a doplnit či upravit uložené údaje.

5.  Registroval/a jsem se na stránce www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz, ale nepřišlo mi žádné potvrzení e-mailem.

Je možné, že Vám určený e-mail spadl do nevyžádané pošty (spam). Používáte-li e-mailový účet Seznam nebo Gmail, mohl se e-mail dostat do složky "Hromadné" (Seznam) či Promo akce (Gmail). Abyste předešli tomu, že kvůli tomuto třídění pošty v budoucnu přehlédnete naši nabídku úspory, přidejte si e-mailovou adresu energie@dtest.cz do svého adresáře. Další možností je, že jste omylem zadal/a nesprávnou e-mailovou adresu. Pokud nenastala ani jedna z výše popsaných situací, obraťte se prosím na naši poradenskou linku 272 272 271.

6. Smlouva o dodávce elekřiny/plynu není vedena na mé jméno (v blízké době se bude převádět na někoho jiného)? Mohu se zaregistrovat? Jak mám postupovat?

K hromadné změně dodavatele se může registrovat pouze ten, na koho je smlouva o dodávce elektřiny/plynu vedena. Pokud v průběhu kampaně dojde k převodu Vaší stávající smlouvy na jinou osobu, může být registrace na tuto osobu přepsána. Stačí, pokud provedete změnu jména a aktualizujete případně další údaje (např. telefonní číslo) ve svém osobním profilu. Před převodem smlouvy na jinou osobu však zkontrolujte, jestli nedojde nejen ke změně osoby, ale i ke změně smluvních podmínek, tj. zda nebude například smlouva sjednána na dobu určitou nebo prodloužena. Pokud si nebudete se změnou registrace vědět rady, můžete kontaktovat naši poradenskou linku na čísle 272 272 271 nebo napsat na energie@dtest.cz.

7.  Může se do hromadné změny dodavatelů energií zapojit podnikatel nebo SVJ?

Nikoli. Do hromadné změny dodavatelů energií pořádané dTestem se mohou zapojit pouze jednotlivci, kteří mají na své jméno zaregistrované odběrné místo v kategorii domácnost.

Přihlásit