Stinné stránky vánoční hojnosti

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Vánoce se blíží mílovými kroky, už chybí jen týden a kousek. Měly by být a věříme, že ve většině případů i jsou, svátky klidu, rozjímání a rodinné pohody. Jsou ale také časem, kdy raketově vzrůstá spotřeba, což může odnést náš žaludek, dělníci na druhém konci planety nebo i planeta Země samotná... 

A když sní se, co je v míse…

Vánoční kapr

I při nákupu kapra je třeba dát si pozor.
Foto © Miroslav Beneda - Fotolia.com

Zatímco naše babičky a dědečkové většinou vařili z toho, co našli ve spíži, či případně z toho, co si sami před půl rokem zavařili či usušili, a maminky a tatínkové museli na exotické ovoce stát mnohahodinové fronty, dnešní spotřebitel si může na Vánoce dopřát laskominy ze všech koutů světa. Nemusí kvůli tomu ani opouštět teplo domova, stačí několik kliknutí na internetu.

Jenomže uhlíková stopa, která zůstává za jídlem i za vánočními dary, je nezanedbatelná. Jak jsme psali jinde, sice neplatí přímá úměra mezi vzdáleností transportu a uhlíkovou stopou, Vánoce jsou ale stále dobou zbytečného plýtvání. Stačí se jen zamyslet nad miskou citrusů, která na vánočním stole vypadá krásně, ale která také mnohdy v konkurenci cukroví a salátu pouze vadne a nakonec ji spotřebitel vyhodí. To samé pak platí pro různé dárkové obaly, jejichž účelem je vypadat hezky pod stromkem, aby pak po několika minutách zamířily mezi odpadky.

Nepříjemným důsledkem vánoční hojnosti se pochopitelně mohou stát i žaludeční či žlučníkové obtíže a vánočním evergreenem jsou i zaseknuté kosti v krku. U kapra je také třeba dát si pozor už při nákupu ryby a vyhnout se „zlevněným“ nabídkám ryb s kalným zrakem a zašedlými žábrami, které plovou na boku či břichem vzhůru. Více informací o výběru ryby na štědrovečerní stůl naleznete v našem loňském článku.

Šťastné a veselé!

vánoční ozdoby

Blýskají se a září. V jakých podmínkách ale vznikly?
Foto © Gerry Popplestone - Flicker

Každý asi viděl alespoň jeden z amerických vánočních filmů, kde veškeré dárky a ozdoby vznikají na Severním pólu v rukou rozesmátých skřítků a pod dobráckým dohledem Santy Clause. Kupodivu, tahle představa má i něco málo společného s realitou, ale nejsou to ani skřítci, ani tlouštík v červeném plášti.

Většina vánočních řetězů či ozdobiček opravdu vzniká na jednom místě, v čínském městě Yiwu, v jedné z 600 místních továren na vánoční dekorace. Pracovní podmínky tu však rozhodně nečítají naleštěné prostředí plné úsměvů a hollywoodských kostýmů, spíše připomínají to nejhorší z pověstných jihoasijských sweatshopů. Pracovníci se proti toxickým výparům například místo roušky chrání pouze složeným šátkem, místo pokrývky hlavy pak slouží santovská čepička zdejší provenience. Za každodenní dvanácti a vícehodinové směny je pak na konci měsíce čeká ještě o třetinu méně, než je česká minimální mzda.

Bez prskavek, tvrdil Slávek…



Svíčky či nekvalitní vánoční řetězy mohou způsobit požár. Foto © FotograFF - Shutterstock

Ozdoby a vánoční řetězy z Yiwu jsou sice levné a vyráběné rychle a ve velkém, dobré pověsti se však mezi spotřebiteli netěší. I ti, kteří neřeší podmínky, v jakých jsou vyráběny, si stěžují na jejich nízkou kvalitu. Často také obsahují zakázané toxické látky. Zvláště pak různé vánoční řetězy, osvětlení a žárovičky jsou častými hosty v databázi nebezpečných výrobků. Izolace je nekvalitní, osvětlení může probíjet nebo v temné parodii na vánoční tradice vzplanout jako svíčka a podpálit stromeček.

Vzplát jasným plamenem pak může i umělý stromek či adventní věnec. I při jejich nákupu je kromě vzhledu a jiných parametrů dobré hlídat i jejich hořlavost či spíše nehořlavost. Klasický stromek pak zase rozhodně není dobré brát „načerno“ z lesní školky nebo kupovat u podezřelého prodejce. Takový stromek totiž může být natřený speciální látkou na bází ovčího loje, která při pokojové teplotě šíří nepříjemný zápach. A vůně žluklého tuku či shnilého masa k Vánocům rozhodně nepatří.

Aspoň máme něco pro kočku…



Bezejmenné hračky čínské provenience sice představují největší riziko, někdy se však "zadaří" i velkým výrobcům. Foto © Rapex

Nebezpečné výrobky se mohou zatoulat i pod stromeček, mezi vánoční dárky. Zdaleka to nemusí být jen bezejmenné výrobky s nejistým původem. I předním výrobcům se v nedávné minulosti „zadařilo“ s hračkami či jinými výrobky z kategorie „vánočních hitů“. Z nepříliš dávné minulosti vynikají zvláště korálky Bindeez, známé i pod názvem Aqua Dots, které byly trhákem vánoc roku 2007. Jedna ze šarží však byla pro malé šikuly krajně nevhodná – obsahovala totiž γ-hydroxymáselnou kyselinu. Ta je též známá pod zkratkou GHB, způsobuje výpadky paměti a je kromě jiného zneužívána jako taneční droga.

Tentýž rok byl krizovým obdobím i pro jednoho z největších výrobců hraček, společnost Mattel. Jeden z jeho čínských dodavatelů totiž v rámci úspor u hraček přešel k použití barviv, která obsahovala nadlimitní množství olova. Skandál se týkal 18 milionů hraček, jež se staly potenciálně toxickými, včetně „vlajkových lodí“ společnosti, jakými jsou například panenky Barbie, sady Polly Pocket či figurky z dětských seriálů. Ke smrtelné otravě dítěte díky včasnému stažení výrobků z trhu naštěstí nedošlo. Jedinou obětí aféry s olovnatými barvami byl manažer oné dodavatelské společnosti Zhang Shuhong, který po provalení skandálu spáchal sebevraždu.

Vánoční dárek se už dříve „vydařil“ i společnosti Sony. V roce 2004 vydala jako před každými Vánoci disk s demoverzemi očekávaných novinek pro PlayStation 2. Jedna z her, Viewtiful Joe 2, však byla spíše danajským darem. Po spuštění totiž naformátovala paměťové karty herní konzole, a hráč tudíž přišel o veškeré uložené pozice. Sony pak už hráče raději upozorňovala, aby před spuštěním disku z konzole odstranili paměťové karty.
 

Přihlásit