Belgie uvažuje o zálohování plastových lahví a plechovek

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.12.2015   

Belgičtí politici uvažují o zavedení záloh na plechovky a plastové lahve. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats proto připravila seznam výhod a nevýhod, které by mohlo schválení takového zákona přinést.

Návrh na zálohování plastových lahví a plechovek se v belgickém parlamentu objevil již v roce 2011 v jeho valonské části, teprve letos se však tímto tématem začala zabývat i vláda v druhé polovině federace. Vlámský ministr životního prostředí Joke Schauvliege si nedávno nechal u Vlámské agentury pro ochranu životního prostředí (OVAM) vypracovat studii o potenciálním dopadu zavedení takového zákona a spolu se svým valonským protějškem nyní čeká na její výsledky.

Rychlejší než OVAM ovšem byla spotřebitelská organizace Test-Achats. Její příspěvek do diskuze se zaměřil na konkrétní návrh, v němž by jedna lahev či plechovka byla zálohována 25 eurocenty. Zodpovědný orgán by měl podle takového návrhu mít přehled o veškerých zálohovaných nádobách na trhu. Výkup by pak probíhal u prodejce. Návrh také počítá s tím, že záloha by měla Belgičany motivovat k tomu, aby dobrovolně sbírali lahve či plechovky, které se povalují na ulici či v parku.

Výše zmíněný návrh má podle Test-Achats jisté výhody. Lahve a plechovky přestanou ucpávat odpadkové koše na veřejných prostranstvích, spotřebitelova popelnice se rovněž nezaplní tak rychle. V důsledku toho pak Belgičan zaplatí méně na poplatcích za vyvážení odpadu. Zvýšení objemu recyklace má navíc pozitivní vliv na životní prostředí.

Nevýhody návrhu jsou ale podle spotřebitelské organizace nezanedbatelné. Belgičané jsou již nyní zvyklí většinu materiálu recyklovat, a proto není jisté, jak velký bude ekologický přínos. Test-Achats také připomíná, že v současnosti otázku plastových lahví a plechovek řeší takzvaný „program PMC“. V jeho rámci si mohou občané Belgie zažádat o speciální pytle na neznečištěné nápojové obaly. Každá belgická domácnost, která spadá mezi nízkopříjmové, či jsou v ní tři a více nezletilých dětí, má ročně nárok na deset bezplatných objemných pytlů. Zbylí Belgičané pak za jeden pytel platí 25 centů. Pytle PMC jsou sváženy popeláři, aniž by se započítávaly do objemu vyprodukovaného odpadu. Spotřebitelské organizaci se proto zdá poněkud zbytečné rušit nenákladný a dobře fungující program.

Také samotné zálohy by mohly být v lecčems kontraproduktivní. Jedním z argumentů pro zavedení záloh je zlepšení pořádku na veřejných prostranstvích. Může se však snadno stát, že sběrači lahví a plechovek za sebou zanechají spoušť včetně rozsypaných odpadků z převrácených popelnic či že začnou ničit ty nádoby na odpad, do nichž je horší přístup. Test-Achats také počítá s tím, že se vyskytnou „chytráci“, kteří začnou vracet staré lahve z doby před zavedením záloh.
 

Přihlásit