Jak vybrat kuchyňské roboty

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.11.2021

Koupí kuchyňského robota získáte všestranného pomocníka, který dokáže v základní variantě šlehat, hníst a mixovat, v těch lépe vybavených i sekat nebo třeba vyrobit dětskou výživu, džus či smoothie. Ač se na první pohled může zdát, že jsou roboty jeden jako druhý a liší se jen barvou, případně designem, opak bývá pravdou. Jednotlivé modely se výrazně odlišují hlavně četností výbavy, ale také (ne)snadností obsluhy, konstrukčním zpracováním nebo intenzitou hluku. Jak tedy vybrat ten, který bude vyhovovat právě vám?

Pro výběr konkrétního typu přístroje je zásadní druh práce, ke které jej budete nejčastěji využívat. Vystačíte-li si se základním šleháním, hnětením a mixováním, doporučujeme pořídit si model pouze se základní výbavou. Měl by být levnější než ty s přídavnými funkcemi.

Ujasněte si také, k čemu a jak často budete robot používat. Vaříte-li pro velkou rodinu, která několikrát týdně zpracovává větší množství surovin, určitě se vám vyplatí pořídit si robot s ramenem – ušetří vám čas strávený v kuchyni a namáhavou práci zvládne alespoň částečně za vás. Pokud si vystačíte s přípravou několika málo porcí, dobře vám poslouží food processor (robot bez ramene) s potřebným příslušenstvím.

Pro zjednodušení níže uvádíme rozdíly mezi oběma typy:

  • Kuchyňský robot s ramenem disponuje celistvou nádobou, do které jsou ponořeny šlehací metla či hnětací hák umístěné na výklopném rameni. Jde primárně o šlehač a hnětač, tedy de facto šlehací a hnětací mixér, který na rozdíl od klasického tyčového mixéru nebo ručního šlehače nemusíte při práci držet v ruce. Umí zpracovat větší množství pokrmů a je k němu možné dokoupit bohaté příslušenství (mlýnek na maso, strojek na těstoviny atd.). V základní výbavě se hodí zejména pro milovníky pečení, ať už sladkého či slaného. Pokročilejší přístroje umí ale třeba i nakrájet brambory, připravit smoothie či dětskou výživu nebo nasekat led.
  • robotu bez ramene (neboli food processoru) je pracovní nádoba osazena pohyblivou osou, na kterou se nasazují nástavce. Mívá více funkcí než jeho bratříček s ramenem. Kromě šlehání a míchání totiž v základní výbavě umí třeba i nastrouhat sýr či strouhanku, nasekat bylinky či čokoládu nebo naplátkovat brambory. Hodí se pro lidi, kteří v kuchyni ocení všestranný přístroj, jenž zastane práci mnoha dalších pomocníků (mixér, sekáček, struhadlo atd.). Některé pokročilejší modely zvládnou také nasekat led nebo třeba vyrobit džus či smoothie. Je ale třeba dodat, že vám nepomůžou při hnětení těsta.

Pozor na rozměry

Při výběru přístroje mějte také na paměti jeho rozměry a dispozici vaší kuchyně. Některé roboty zaberou na lince místa málo, jiné se stanou dominantou celé kuchyně a je u nich potřeba vymyslet vhodné místo k uskladnění. Zauvažujte proto nad tím, zda chcete mít kuchyňského pomocníka stále po ruce, nebo jestli zvolíte rozměrnější variantu, kterou „uspíte“ ve spíži a použijete jednou za měsíc.

Stejně jako u ostatních kuchyňských přístrojů i u robotů bývá poměrně náročné čištění. Celá řada skulinek, žlábků a záhybů, které je zapotřebí důkladně očistit, může práci s robotem značně znepříjemnit. Pokud jste zvyklí používat pro mytí přístrojů myčku, před koupí robota si ověřte, zda do ní váš vyvolený (respektive jeho části) smí. Většina tuto možnost má; jak ale ukázal náš test, stále se ještě na trhu najdou takové, které mají do myčky vstup zakázán.

Vyzkoušejte si toho pravého v praxi

Pokud už si vyberete daný model, vyzkoušejte si ho přímo v obchodě. Rozhodně nedoporučujeme objednávat si roboty přes internet. Nechte si předvést, jak snadno či obtížně se sestavuje a rozebírá, jak se nasazují jednotlivé nástavce nebo jestli vám ovládací prvky vyhovují. Překontrolujte také, zda v rámci dodávaného příslušenství nic nechybí.

Ono příslušenství je vůbec téma samo o sobě. Celá řada robotů disponuje kromě základní výbavy třeba i lisem na citrusy nebo nástavcem na krájení brambor. Patříte-li k rozvážnějším spotřebitelům a chcete si zakoupit pouze základ s tím, že později dokoupíte zbytek, mějte se na pozoru. Řada modelů sice přikoupení příslušenství umožňuje, rozhodně ale neplatí, že ke každému přístroji můžete dokoupit vše, co se vám zachce. Přímo v obchodě se proto informujte, co přesně a za jakou cenu lze k vámi vybranému kousku dokoupit. Ceny přídavných nástavců bývají často poměrně vysoké, tak ať vás později nepřekvapí.

Kuchyňský robot, ruční šlehač nebo tyčový mixér?

Protože se robot řadou funkcí podobá jiným kuchyňským přístrojům, připomeňme si níže základní podobnosti i rozdíly mezi nimi:

Kuchyňský robot

Zvládá vše, co šlehače a mixéry. Pracuje automaticky, bez držení. Sestavení přístroje vyžaduje čas, stroj je relativně těžký a zabírá poměrně dost místa. Disponuje často vybavením pro zpracování velkého množství všech druhů přísad a potravin.

+ Míchání, hnětení, mixování, sekání, drcení, strouhání, krájení; s některými vyrobíte i džus či smoothie; při provozu ho nemusíte držet v ruce.

- Při šlehání může být pomalejší; náročnější čištění; stroj i příslušenství zabírají místo; nevyplatí se pro zpracování malého množství surovin.

Ruční šlehač

Ideální pomocník na šlehání a hnětení těsta. Má jednoduchou obsluhu a snadné ovládání. Kvalitnější modely mají bytelnou konstrukci a relativně tichý provoz. 

+ Vhodný pro přípravu různých druhů těst, přípravu mléčné pěny, šlehačky, sněhu z bílků; je-li dodáván i s nástavcem tyčového mixéru, zvládá i přípravu mléčných koktejlů a kojenecké výživy.

- Se speciálním nástavcem na mixování je méně praktický; při provozu ho musíte držet v ruce.

Tyčový mixér

Hodí se na mixování, sekání a drcení. Rychlý a jednoduchý, snadno se čistí a díky svým malým rozměrům je vždy po ruce. Vhodný doplněk ke kuchyňskému robotu ideálně pro vyznavače polévek, omáček nebo rodiče malých dětí.

+ Polévky, dětské příkrmy, majonéza; se šlehací metlou připraví sníh nebo šlehačku; s nástavcem naseká ořechy, cibuli, bylinky, sýr či nadrtí koření.

- Nelze s ním míchat těsto (případně jen velmi malé množství); během provozu je nutné stále držet spínač.

Databáze testovaných výrobků

Kuchyňské roboty s ramenem (57 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2022


Přihlásit