Jak vybrat kuchyňský robot

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2019 Obsah listopadového dTestu

Aktualizováno: 19.2.2018

Koupí kuchyňské robota získáte všestranného pomocníka, který dokáže v základní variantě šlehat, hníst a mixovat, v těch lépe vybavených i sekat nebo třeba vyrobit dětskou výživu, džus či smoothie. Ač se na první pohled může zdát, že roboty jsou jeden jako druhý a liší se jen barvou, případně designem, opak je pravdou. Jednotlivé modely se výrazně odlišují hlavně četností výbavy, ale také (ne)snadností obsluhy nebo intenzitou hluku. Jak tedy vybrat ten, který bude vyhovovat právě vám?

Pro výběr konkrétního typu přístroje je zásadní typ práce, ke které jej budete nejčastěji využívat. Vystačíte-li si se základním šleháním, hnětením a mixováním, pořiďte si model s pouze základní výbavou. Měl by být levnější než ty s přídavnými funkcemi, navíc, jak ukázal náš test, roboty s méně funkcemi často ty, které mají, plní lépe než ty, jež disponují celou řadou dalších.

Ujasněte si také, k čemu a jak často budete robot používat. Vaříte-li pro velkou rodinu, která několikrát týdně zpracovává větší množství surovin, určitě se vám vyplatí pořídit si robot s ramenem, který umožňuje zpracovávat větší objemy. Pokud si vystačíte pouze s malým množstvím, můžete si pořídit i roboty bez ramena.

Pro zjednodušení níže uvádíme rozdíly mezi oběma typy:

- Kuchyňský robot s ramenem (neboli kitchen machine) disponuje celistvou nádobou, do které je ponořena šlehací metla či hnětací hák umístěné na výklopném rameni. Jde primárně o šlehač a hnětač, tedy de facto šlehací a hnětací mixér, který na rozdíl od klasického tyčového mixéru nebo ručního šlehače nemusíte při práci držet v ruce. Umí zpracovat větší množství pokrmů a je k němu možné dokoupit bohaté příslušenství (mlýnek na maso, strojek na těstoviny atd.). Pokročilejší přístroje umějí ale třeba i nakrájet brambory nebo nasekat led. V základní výbavě se hodí zejména pro milovníky pečení, ať už sladkého či slaného.

- U robotu bez ramene (neboli food processoru) je pracovní nádoba osazena pohyblivou osou, na kterou se nasazují nástavce. Mívá více funkcí než jeho bratříček s ramenem. Kromě šlehání a míchání totiž i v základní výbavě umí třeba nastrouhat sýr či strouhanku, nasekat bylinky či čokoládu nebo naplátkovat brambory. Hodí se pro lidi, kteří v kuchyni ocení všestranný přístroj, jenž zastane práci mnoha dalších pomocníků (mixér, sekáček, struhadlo atd.). Některé pokročilejší modely umějí nasekat led nebo třeba vyrobit džus či smoothie.

Pozor na rozměry

Při výběru přístroje mějte také na paměti jeho rozměry a dispozice vaší kuchyně. Některé roboty zaberou na pracovní desce kuchyňské linky málo místa, i když jsou vybaveny velkými pracovními nádobami, jiné pro sebe spotřebují hodně prostoru. Zauvažujte nad tím, zda si budete moci dovolit mít velkého kuchyňského pomocníka stále po ruce, či zda jej „uspíte“ ve špajzu a použijete jednou za měsíc.

Stejně jako u ostatních kuchyňských přístrojů i u robotů bývá poměrně náročné čištění. Celá řada skulinek, žlábků, koutečků, které je zapotřebí důkladně očistit, může práci s robotem znepříjemňovat. Pokud jste zvyklí používat pro mytí přístrojů myčku, před koupí robota si ověřte, zda do ní váš vyvolený smí. Většina tuto možnost má; jak ukázal i náš test, stále ještě se na trhu najdou takové, které mají do myčky vstup zakázán.

Vyzkoušejte si svého vyvoleného v praxi

Pokud už si vyberete daný model, vyzkoušejte si ho přímo v obchodě. Rozhodně nedoporučujeme objednávat si roboty přes internet. Nechte si předvést, jak snadno či obtížně se sestavuje a rozebírá, jak se nasazují jednotlivá příslušenství, zda vám ovládací prvky vyhovují. Překontrolujte, zda v příslušenství nic nechybí.

Ono příslušenství vůbec stojí za zmínku. Celá řada robotů disponuje kromě základní výbavy třeba i lisem na citrusy nebo nástavci na zpracování brambor.

Patříte-li k váhavým střelcům a chcete si zakoupit pouze základ s tím, že později dokoupíte zbytek, mějte se na pozoru. Řada modelů sice přikoupení příslušenství umožňuje, rozhodně ale neplatí, že ke každému přístroji můžete dokoupit vše, co se vám zachce. Přímo v obchodě se proto informujte, co přesně a za jakou cenu lze k vámi vybranému kousku dokoupit. Ceny přídavných nástavců bývají často poměrně vysoké, tak ať vás později nepřekvapí.

Kuchyňský robot, ruční šlehač nebo tyčový mixér?

Protože se robot řadou funkcí podobá jiným kuchyňským přístrojům, připomeňme si níže základní podobnosti a rozdíly mezi nimi:

Kuchyňský robot

Zvládá vše, co šlehače a mixéry. Pracuje automaticky, bez držení. Sestavení přístroje vyžaduje čas, stroj je relativně těžký a zabírá poměrně dost místa. Disponuje často vybavením pro zpracování velkého množství všech druhů přísad a potravin.

+ míchání; hnětení; mixování; sekání; drcení; strouhání; krájení; s některými vyrobíte i džus či smoothie

- při šlehání může být pomalejší; náročnější čištění; stroj i příslušenství zabírají místo; nevyplatí se pro zpracování malého množství

Ruční šlehač

Ideální pomocník na šlehání a hnětení těsta. Má jednoduchou obsluhu a snadné ovládání. Kvalitnější modely mají bytelnou konstrukci a relativně tichý provoz. 

+ vhodný pro přípravu různých druhů těst; přípravu mléčné pěny, šlehačky, sněhu z bílků; je-li dodáván i s nástavcem tyčového mixéru, zvládá i přípravu mléčných koktejlů a kojenecké výživy

- s mixovacím nástavcem méně praktický na mixování

Tyčový mixér

Hodí se na mixování, sekání a drcení. Rychlý a jednoduchý, snadno se čistí a díky svým malým rozměrům je vždy po ruce. Pro vyznavače polévek, omáček a rodiče malých dětí. Vhodný doplněk ke kuchyňskému robotu.

+ polévky; dětské příkrmy; majonéza; se šlehací metlou připraví sníh nebo šlehačku; s nástavcem i na sekání ořechů, cibule, bylinek, sýra či drcení koření

- nelze míchat těsto (případně jen velmi malé množství); během provozu je nutné stále držet bezpečnostní spínač

Databáze testovaných výrobků

Kuchyňské roboty bez ramene (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2017
Kuchyňské roboty s ramenem (14 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015


Přihlásit