Jak vybrat sušené datle a fíky

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.11.2015

Vánoce jsou spojeny s vyšší spotřebou exotického ovoce nejen v čerstvém stavu, ale i v jeho sušené podobě. Typickými představiteli vánočních „křížal“ jsou právě sušené fíky a datle. V čase adventu se zvyšuje i jejich nabídka v obchodech, přibývá však i hlášení o zachycení nevyhovujících dodávek fíků z hlediska obsahu mykotoxinů a jejich vracení z hranic.

Vyhláška č. 157/2003 stanoví, že sušené ovoce, je takové ovoce, které bylo konzervováno sušením bez přídavku přírodních sladidel. Mezi sušeným ovocem na pultech obchodů však lze snadno narazit na ovoce proslazované neboli kandované, které se konzervuje cukrem či jinými přírodními sladidly, a na první pohled nemusí být mezi těmito výrobky patrný rozdíl. Legislativně i prakticky jde o dvě různé skupiny zpracovaného ovoce. V našem testu jsme narazili na proslazované datle, které tak nebyly označeny. Informaci o přidaném cukru se lze dočíst ve složení na obalu. Z pohledu výživového není nadměrná konzumace i přirozeně sladkého, natož proslazovaného sušeného ovoce příliš žádoucí, protože zbytečně navyšuje denní energetický příjem.

Podle té samé vyhlášky má být sušené ovoce „dostatečně vysušené, bez známek poškození živočišnými škůdci včetně nepřítomnosti živých či mrtvých živočišných škůdců v jakémkoliv stádiu jejich vývoje, s ojedinělým výskytem nežádoucích organických nebo anorganických příměsí a nevyzrálých plodů, bez znečištění zeminou či prachem.“ Barva by měla odpovídat danému druhu ovoce a neměla by nést známky poškození sluncem. Chuť se pak očekává typická pro daný druh sušeného ovoce, bez cizích pachů a chutí. Vliv na senzorické kvality může mít také blížící se doba minimální trvanlivosti.

Kvalitu z pohledu absence pesticidů a mykotoxinů však musí zajistit výrobce, tu spotřebitel jen těžko odhalí pohledem či po chuti. Z testu sušených datlí a fíků, které jsme testovali a které jsou dostupné na našem trhu po celý rok (tedy nejen před Vánoci) jsme dostali zajímavá zjištění. Je však třeba mít na paměti, že kvalita jednotlivých šarží se zvláště u zemědělských plodin se může i výrazně lišit.

Na co si dát pozor? Některé sušené plody mohou být ošetřeny alergenem a konzervantem oxidem siřičitým, což je informace, kterou se spotřebitel dozví ze zadní strany obalu. Na povrchu sušených fíků se někdy může vysrážet cukr, což není na překážku. Při dobývání pecky datlí je možné objevit i červivé kusy. Některé sušené plody mohou obsahovat přidaný cukr nebo glokózo-fruktózový sirup.

Databáze testovaných výrobků

Sušené datle a fíky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 4.12.2015


Přihlásit