Endokrinní disruptory jsou obsaženy i v žiletkách a holítkách

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.11.2015   

Potenciální endokrinní disruptory se vyskytují i ve zvlhčujících proužcích žiletek a holítek, ukazuje test dánské organizace Forbrugerrådet Tænk (FT). Konkrétně se to týká látky butylhydroxentoluenu (BHT), která se vyskytuje i v některých nejznámějších značkách žiletek a holítek, jako Bic a Gillette.

Nový test FT se tentokrát po jeleních lojích a balzámech na rty zaměřil na zvlhčující proužky u žiletek a holítek, jednorázových i pro více použití. 11 z 27 testovaných výrobků obsahovalo BHT, který je potenciálním endokrinním disruptorem, což potvrzují testy provedené na zvířatech. Obsahovaly ho i veškeré výrobky dvou velkých výrobců, Bic a Gillette.

 FT oba výrobce oslovila, ti však prohlásili, že neporušují žádný zákon a jejich výrobky jsou zcela bezpečné. Ani jeden pak nepřipustil možnost, že by BHT z jejich výrobků zmizelo.

FT uznává, že v případě užívání žiletek a holítek nepřichází pokožka do tak dlouhodobého styku s potenciálně škodlivými látkami, jako je tomu například u různých pleťových krémů či dříve testovaných balzámů na rty. Navíc se nejedná o produkt pro děti, pro které jsou disruptory nejnebezpečnější.

Stále však existuje riziko takzvaného „koktejlového efektu“, kdy jeden disruptor sám o sobě nemusí mít žádné účinky. Pokud se však setká s jinou příbuznou látkou, jejich účinky se mohou násobit. A s různými látkami, které jsou anebo mohou být endokrinním disruptorem, přichází běžný spotřebitel do styku každý den. Obsaženy jsou nejen v kosmetických a hygienických potřebách, ale i v potravinách, oblečení či nábytku.

Test holítek a žiletek však dopadl oproti jelením lojům relativně dobře. Ve 14 testovaných výrobcích, tedy ve více než polovině nebyla zjištěna přítomnost ani jednoho druhu endokrinních disruptorů, evropský spotřebitel má tak poměrně široký výběr zcela bezpečných žiletek a holítek. V testu dobře dopadly například i v Česku prodávané žiletky a holítka Wilkinson či privátní značka řetězce Lidl Cien.

Endokrinní disruptory jsou látky, které mohou působit hormonální nerovnováhu, ovlivňovat funkci štítné žlázy a podle FT mohou u chlapců snižovat kvalitu spermatu, u dívek pak vyvolávat předčasnou pubertu. V Evropě jsou stále předmětem výzkumu, Evropská unie se pak použití těch prokázaných snaží přísně regulovat.
 

Přihlásit