WalMart testoval software, který měl rozpoznat tváře zlodějů

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.11.2015   

Provozovatel sítě amerických supermarketů WalMart přiznal, že nedávno testoval technologii, která by měla rozpoznávat tváře zlodějů. Jelikož se prý její používání finančně nevyplatilo, po několika měsících od ní upustila. Podobné technologie navíc vzbuzují otázky o ochraně soukromí a osobních údajů.

Technologie známá pod názvem FaceFirst sleduje pohyb zákazníků na bezpečnostní kameře a pořizuje z ní fotografie. Obličeje si převádí do mřížky a podrobně je porovnává s databází zlodějů. Pokud se tvář na fotografii neshoduje, fotka je ihned vymazána, pokud však program najde shodu, okamžitě o přítomnosti dané osoby uvědomí personál.

Software, který rozpoznává tváře, není novinkou, jeho používáním jsou známa zvláště velká americká kasina. Sanfranciská policie uvažuje, že telefony s podobnou aplikací vybaví své příslušníky. V průzkumu serveru Fortune se ovšem k používání této technologie přiznal i jeden z největších obchodních řetězců WalMart.

Technologii, která měla rozpoznávat zloděje hned při vstupu do prodejny, WalMart testoval na začátku roku 2015, po několika měsících od ní však upustil. Podle vyjádření mluvčího řetězce se její používání finančně nevyplatilo. Existují však další faktory, které mohly být důvodem, proč WalMart přestal FaceFirst používat.

Server Fortune uvádí, že i když vývojáři aplikace FaceFirst slibují 98% přesnost při identifikaci, software má stále problémy s rozpoznáním lidí, kteří na sobě mají brýle či čepici staženou do obličeje nebo jejich obličej halí stíny. Hodně také záleží na kvalitě fotografií v databázi, která je do FaceFirst nahrána.

Další problém tkví v tom, že WalMart používáním takové technologie mohl porušit zákony o ochraně osobních údajů. Některé americké státy, například Indiana, zcela zakazují používání technologií, které by měly automaticky přiřadit k fotografii jméno a další osobní údaje. Stejné zákony platí i v Kanadě a některých evropských zemích.

Poslední z důvodů neúspěšného testování FaceFirst může být zcela prozaický. Jak uvádí server Consumerist, za krádeže a ztráty zboží jsou v 60 % případů zodpovědní zaměstnanci prodejny. Používání speciálního licencovaného software na sledování zákazníků je tak nepraktické a neefektivní.

Seznamy zlodějů, nepoctivců, ale třeba i revizorů v hromadné dopravě s fotografií narazily na zákon o ochraně osobních údajů i v České republice. Pokutu za zveřejnění fotografie zloděje dostali i různí okradení. Platí presumpce neviny a v souladu s ní osoba z fotografie vůbec nemusela být zlodějem.
 

Přihlásit