Mistička a lžička Medvídka Pú

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 4/2008

Další kousek "jedinečného jídelního servisu" Medvídka Pú. Avšak i ten ohrožuje zdraví dětí!

Součástí 2. vydání časopisu Medvídek Pú a jeho báječný svět byl další kousek „jedinečného jídelního servisu“. Mistička s usmívajícím se medvídkem a jeho přáteli měla v dětech povzbudit chuť na polévku a nalákat je i na další jídla. „Mistička a lžička s obrázkem Medvídka Pú budou velkými pomocníky při velmi důležité chvíli: dítě se bude učit jíst samo. S novým nádobíčkem Medvídka Pú určitě rádo ochutná nové dobroty.“
A společně s polévkou či dobrotami si děti budou dopřávat i formaldehyd. Pro laboratorní zkoušky, při kterých se sledovala migrace formaldehydu do potravinových simulantů, jsme koupili čtyři mističky. Ani jedna nevyhověla. Pokud by z nich děti jedly třeba rajskou polévku nebo nastrouhané jablíčko s mrkvičkou a kousky pomeranče či jogurt s marmeládou (příklady potravin kyselé povahy), byly by ohrožovány dávkou až 23,62 mg formaldehydu na kilogram potraviny. Dodejme, že limit činí 15,0 mg/kg. Kdyby se do mističky naservírovala vločková polévka s vajíčkem, brambory s kousky masa, sladká rýžová kaše (příklady potravin nekyselé povahy), přešlo by do jídla až 17,64 mg formaldehydu na kilogram potraviny.
Na mističky Medvídka Pú se kromě nás cíleně zaměřila i Hygienická stanice hl. m. Prahy. Odebrané výrobky byly ještě horší než ty, které jsme koupili – zjištěný obsah formaldehydu až 35,48 mg/kg potravinového simulantu. Dle deklarace výrobce lze melaminové nádobí mýt v myčce nádobí. Pouze jednou jsme nechali mističky v myčce umýt a opět se sledovala migrace formaldehydu; tentokrát by se do dětského organismu společně s potravinami kyselé povahy dostalo až 32,10 mg formaldehydu.

ZÁVĚR: Mistička Medvídka Pú je nebezpečným výrobkem, který ohrožuje zdraví dětí.


Přihlásit