Mercedesy musí kvůli vadným airbagům do servisu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.11.2015   

Kvůli problémům s airbagy bude svoláno do servisu přes 120 tisíc aut značky Mercedes. Potíže s napájením totiž mohou způsobit, že airbag v případě nehody nevystřelí, případně naopak vyskočí bez nárazu. O svolávání vozů informuje americký spotřebitelský server Consumerist.

Defekt, který vyřazuje airbagy z provozu, se může týkat vozů Mercedes C300, C350 a C63 AMG z let 2008 a 2009 a modelu GLK 350 z roku 2010. Celkově automobilka do servisu svolává okolo 126 tisíc vozů.

Závada je způsobena nevhodně vyřešeným napájením airbagu, které se může snadno přerušit, a tak může buď airbag vystřelit za klidné jízdy, či se naopak nespustit v případě nárazu.

Problém s airbagy byl poprvé nahlášen v roce 2013, tehdy se ovšem zástupci Mercedesu domnívali, že se jedná jen o ojedinělý případ. V průběhu dalších dvou let se ovšem stížnosti množily a technici zjistili, že jak samovolné vystřelování airbagu, tak jeho selhání při nárazu má stejnou příčinu. Proto Mercedes uznal, že nejlepším řešením bude svolání automobilů s problematickým napájením do servisů.

Nejznámější aféra s airbagy poslední doby se týkala výrobků japonské společnosti Takata, které mohly při větší teplotě a vzdušné vlhkosti vybuchovat a vystřelovat do vozu kovové šrapnely. Na svědomí mají minimálně osm obětí a stovky zraněných, Takata však dlouho nebezpečnost svých výrobků popírala a zodpovědnost uznala až šest let po vypuknutí aféry. Navíc při prvních svoláních nebyly vyměněny zdaleka veškeré vadné airbagy a do některých vozů byla omylem namontována jiná, avšak stejně nebezpečná série. Aféra Takata se týkala zvláště vozů vyrobených pro americký a jihoasijský trh, některé se však mohly dostat i do České republiky.
 

Přihlásit