Spotřebitelské organizace mírní rozruch kolem údajně rakovinotvorného masa

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.11.2015   

V posledním říjnovém týdnu se v médiích objevila zpráva, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je konzumace uzenin a červeného masa stejně nebezpečná jako kouření cigaret a významně zvyšuje riziko rakoviny. Spotřebitelské organizace po celém světě nyní mírní mediální paniku a uvádějí informace na pravou míru.

Maso a uzeniny jsou karcinogenní, WHO nedoporučuje jejich konzumaci, znělo v posledním říjnovém týdnu napříč médii a články se zubily děsivě vypadajícími grafy a statistikami o rakovinotvornosti uzenin. Jenomže poplašné zprávy vyšly z nepochopení původního oznámení WHO a také z neznalosti základních matematických úkonů.

Jak italská spotřebitelská organizace Altroconsumo, tak belgická Test-Achats uvádí, že uzeniny a červené maso se opravdu dostaly do stejné kategorie jako tabák či alkohol. Konkrétně do skupiny látek, které mohou způsobovat rakovinu.

Co však z většiny novinových zpráv vypadlo, byla informace o tom, že se jedná o binární kategorii typu „může způsobovat rakovinu“/“pravděpodobně rakovinu nezpůsobuje“, nikoli stupnici nastavenou podle míry rizika od zcela bezpečného produktu po jasný karcinogen. Ve stejné kategorii jsou tedy látky, jejichž užívání může přispět ke vzniku rakoviny, ovšem bez ohledu na to, jak moc tuto pravděpodobnost zvyšují a kolik mají obětí.

Část pravdy se dá najít v tvrzení, že nadměrná konzumace uzenin má na svědomí mnohá úmrtí. Podle statistik, které cituje Altroconsumo, se ročně jedná přibližně o 84 tisíc úmrtí po celém světě. Kouření, s nímž je přejídání se uzeninami mylně srovnáváno, však má každý rok okolo milionu obětí. Takové počty pouze potvrzují chybnost výkladu kategorií jako stupnice.

Děsivě zní i informace, že konzumace uzenin v množství vyšším než 50 gramů denně zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva o 18 %. Úvahu o tom, že při nadměrné konzumaci masných výrobků se pravděpodobnost onemocnění zvyšuje z 0 na 18 %, by však každý učitel matematiky ocenil nedostatečnou známkou. Jak uvádí Test-Achats, pokud má průměrný Belgičan 1% pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru, při zvýšené konzumaci tato stoupá na 1,18 %.

Obě spotřebitelské organizace se shodují, že rozhodně není dobré podléhat panice. To, že červená masa či uzeniny nejsou nejzdravější potravinou, není žádná novinka. Jejich konzumace s mírou by ovšem vadit neměla. Rozhodně však platí, že čerstvé maso je zdravější než masné výrobky, nejméně vhodné pro zdravý jídelníček jsou pak uzeniny.

Klíčem ke zdravému životu je vyvážený jídelníček a dostatek fyzické aktivity. Zmiňované spotřebitelské organizace proto radí konzumovat více zeleniny a luštěnin, nevyhýbat se bezmasým jídlům a začít se víc hýbat.
 

Přihlásit