Společnost UPS musí v USA zaplatit pokutu za způsob doručování zásilek

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.11.2015   

Společnost United Parcel Service (UPS), doručovatel zásilek, musí v USA zaplatit pokutu ve výši 4,2 milionu dolarů. Její doručovatelé totiž v 17 amerických státech podváděli při doručování. Místo zásilek rovnou vozili lístky o nezastižení adresáta a ve výkazech se vymlouvali na nepřízeň počasí. Falšováním dodejek si nejen usnadňovali práci, ale navíc se i zbavovali povinnosti zákazníky za zpoždění finančně odškodnit.

UPS slibovala doručení zásilky druhý den po podání, skutečnost tomu však neodpovídala. Stejně jako tomu je v případě České pošty, stále se množily stížnosti od spotřebitelů, kteří na doručovací adrese čekali na zásilku a místo ní obdrželi pouze strohou zprávu o tom, že adresát nebyl zastižen.

Při bližším pohledu na dodejky jednotlivých řidičů navíc bylo jasné, že něco nehraje. Velká část zásilek byla označená kódem pro nedoručitelnost z důvodu nepříznivého počasí i za slunných dní bez větru. Neodpovídaly ani další důvody pro nedoručení.

Problém tkvěl v tom, že dopravci si aplikací nesmyslných omluvných kódu usnadňovali práci během rušných dní, kdy bylo jasné, že by plánované zásilky nestihli doručit. Místo balíčků tak rovnou rozváželi pouze upomínky o tom, že adresát nebyl k zastižení. Navíc, pokud nebylo možné zásilku dodat kvůli údajnému zásahu vyšší moci, adresát ani neměl nárok na kompenzaci za pozdní doručení.

I když tak byl na papíře slib doručení do druhého dne dodržen, ve skutečnosti se spotřebitel svojí zásilky nedočkal. Jednalo se tak o klamavou reklamu a podvod na spotřebitelích. UPS proto musí v mimosoudním vyrovnání zaplatit pokutu ve výši 4,2 milionu dolarů, jež bude použita pro odškodnění spotřebitelů, kteří marně čekali na své zásilky.

Na podobný přístup České pošty si mnohdy stěžují i čeští spotřebitelé. Služba nazvaná „Balík do ruky“ slibuje adresátovi doručení balíku do vlastních rukou nejpozději do druhého dne, v obchodních podmínkách však stojí, že za doručení se pokládá i vyzvání adresáta k převzetí zásilky na poště. Česká pošta navíc odmítá řešit stížnosti zákazníků přes službu pro smírné řešení sporů VašeStížnosti.cz, kterou provozuje dTest.
 

Přihlásit