V USA padl první trest za prodej bělidla vydávaného za všelék

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.11.2015   

V kauze průmyslového bělidla prodávaného pod obchodními názvy Chlor Dioxide Solution a Master Mineral Solution (CDS/MMS) jako všelék padl na konci října letošního roku první trest. Muž ze státu Washington byl odsouzen za prodej nebezpečné chemikálie, kterou doporučoval k vnitřnímu užití, na čtyři a čtvrt roku a dalším třem letům podmíněně. Informuje o tom server Consumerist.

Louis Daniel Smith provozoval e-shop zvaný Project GreenLife, který kromě různých látek pro detoxikaci organismu a jiných prvků alternativní medicíny nabízel i roztok chloritanu sodného. Tuto látku je nejen v USA zakázáno prodávat bez štítku, který varuje před riziky spojenými s jejím požitím. Smith však své zákazníky k její konzumaci vysloveně nabádal, přikládal i návod jak si z chloritanu a kyseliny citronové připravit chlordioxid.

Chlordioxid je látka používaná jako průmyslové bělidlo či čistič bazénů. Mezi některými příznivci alternativní medicíny má však pod názvem CDS či MMS pověst zázračného léku. Pomáhat by podle nich měl téměř při jakékoliv zdravotní obtíži, od běžného nachlazení až po rakovinu či AIDS.

Jeho požití však způsobuje podráždění žaludku, průjmy, zvracení a dehydrataci organismu. Vedle zažívacího traktu dráždí dýchací cesty i oči. Užití velké dávky pak může způsobit i poškození mozku. Smith ovšem veškeré negativní symptomy připisoval tomu, že se takto tělo samo léčí, přípravek doporučoval i těhotným ženám či těžce nemocným malým dětem.

Federální soud pro stát Washington Smithe a jeho spolupracovníky vinil z podvodu, prodeje nelicencovaných léčiv a pašování škodlivých látek. Na konci letošního října mu pak vyměřil trest ve výši čtyř a čtvrt roku odnětí svobody následovaných tříletým podmíněným trestem. Jeho spolupracovníci zatím na svůj verdikt čekají.

Prodejci CDS a MMS se v USA často schovávají pod náboženskou výjimku, vynálezce a hlavní propagátor přípravku Jim Humble si za tímto účelem založil vlastní církev pod názvem Genesis II Church of Health and Healing a prohlásil se jejím biskupem. Hlavní náplní internetových stránek církve je ovšem prodej chemického „všeléku“.

V České republice má CDS a MMS také řadu příznivců, kteří se sdružují hlavně na Facebooku ve skupině „Užíváme CDS“ vedené fotografem Otou Nepilým a léčitelem Lukášem Sehnalem. Na českém internetu se také vyskytuje několik e-shopů, které chloritan sodný nabízejí. Tito prodejci často zdůrazňují, že produkt slouží pouze jako bazénová chemie, zároveň však zájemcům poskytují návod, jak si podomácku připravit silný roztok chlordioxidu. Před nimi a nebezpečnou léčbou v minulosti varovala spotřebitele i Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Přihlásit