Jak vybrat vibrační brusku

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 5.11.2015

Elektrická bruska je užitečný pomocník pro úpravu hrubého povrchu dřeva. Nabídka na trhu je široká a orientace proto trochu obtížná. Jak vybrat tu nejvhodnější pro vaše účely a co si při výběru brusky ohlídat?

V testu jsme se zaměřili na obouruční vibrační brusky s obdélníkovou brusnou deskou a také na jejich menší sestřičky, jednoruční varianty s obdélníkovou brusnou deskou i delta brusnou deskou. Příkon obouručních modelů se pohyboval od 135 do 500 wattů, u jednoručních bylo rozpětí od 100 do 280 wattů.

Při hodnocení efektivity broušení, respektive rychlosti úbytku materiálu se ukázalo, že vyšší příkon přístroje automaticky neznamená lepší výsledky. Zároveň jsme byli svědky několika případů, kdy byl deklarovaný příkon brusky nižší než změřený výkon. Údaj o příkonu proto není vhodným orientačním vodítkem.

Ze srovnání testovaných brusek vyplynulo, že se všemi dosáhnete požadovaného cíle, s některými však budete potřebovat více času. Rozdíly v rychlosti úbytku materiálu byly nemalé. S finální úpravou povrchu neboli vyhlazením jemnými brusnými papíry však brusky neměly problémy a všechny dopadly ve zkouškách dobře.

Čím déle budete s bruskou pracovat, tím déle budete vystavovat své ruce nepříjemným vibracím. Proto je vhodné, aby vibrace přenášené do rukojetí a držadel byly co nejmenší. To zjistíte nejlépe tak, že si brusku před zakoupením vyzkoušíte. Při tom se zaměřte také na její hmotnost. V případě jednoručních modelů je nízká hmotnost výhodou, protože díky tomu se s nimi bude lépe manipulovat, naopak u obouručních modelů, které budou pracovat převážně ve vodorovné poloze, není větší hmotnost na škodu, protože díky ní pak nemusíte na přístroj tak tlačit.

Rozhodnutí, zda pořídit obou- nebo jednoruční variantu, se odvíjí od zamýšleného použití. Pokud se chystáte renovovat starý, členitý nábytek, bude vhodnější pořídit jednoruční model, který je rozměrově menší, lépe se s ním manipuluje i brousí na hůře dostupných místech. Obouruční bruska je vhodná spíše na úpravu velkých, rovných kusů materiálu, jako jsou desky, prkna, fošny, trámky a podobné.

Praktická výbava aneb co by dobré brusce nemělo chybět

  • možnost vyměnit obdélníkovou brusnou desku za jiný tvar, například kruhovou, tzv. delta nebo za desku ve tvaru žehlicí desky
  • pohodlný úchop
  • dlouhý, pogumovaný přívodní kabel
  • dva způsoby uchycení brusného papíru – svorky i suchý zip
  • sběrný sáček (nádoba) pilin
  • možnost připojení vysavače místo sběrného sáčku (nádoby)
  • děrovačka na brusný papír
  • nastavení rychlosti broušení ­– na odstranění staré barvy je lepší nižší rychlost než na broušení hrubého povrchu
  • dobře přístupné ovladače
  • promyšlená konstrukce, kdy je tělo brusky menší než brusná deska – díky tomu se lze dostat až do rohů nebo ke stěnám

Vedle vibračních brusek jsou na trhu i excentrické brusky, které mají místo obdélníkové brusné desky kruhovou. Ta nejen vibruje, ale zároveň rotuje, díky čemuž by měla být při broušení efektivnější. V testu byl jeden model s výměnou brusnou deskou, obdélníkovou i kruhovou. Otestovali jsme obě dvě desky a efektivita broušení byla lepší s kruhovou. Ve srovnání s ostatními modely, které jsme testovali s obdélníkovou deskou, však její výsledky byly srovnatelné. Často užívané tvrzení, že excentrická bruska je lepší než vibrační, tedy neplatí ve všech případech.

Databáze testovaných výrobků

Vibrační brusky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 5.11.2015


Přihlásit