Test kakaa 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2015

Koncem října zní vždy trochu šíleně připomínka, že Vánoce nejsou daleko. Období plískanic, chladu a tmy je ovšem po půl roce bezpečně zpátky a spolu s ním touha po zahřátí zvenčí i zevnitř. Kvůli všem těmto skutečnostem padla tentokrát naše volba na testování kakaa. Do laboratoře jsme poslali 18 vzorků neslazených kakaových prášků a zjistili, že drtivá většina výrobců se potýká s nedostatky v označování na obalech. Jeden výrobek navíc spotřebitele šidí, protože obsahuje málo kakaa.

Možná vás vůně horkého kakaa po ránu nechává chladnými, ale třeba používáte kakaový prášek při pečení a rádi se zakousnete do kakaové bábovky. V každém případě chcete použít kvalitní surovinu, aby požitek z kakaa byl co největší. Jak takovou surovinu poznáte?

Vyrazili jsme jako běžní spotřebitelé do obchodů a nakoupili necelou dvacítku výrobků, na něž lze narazit kdekoliv v republice. Poslali jsme je do laboratoře a zjišťovali například, jaký podíl čistého kakaa opravdu obsahují, jaký tuk v nich můžeme očekávat a zda se v kakau nenachází příliš kadmia nebo škodlivého mykotoxinu ochratoxinu A. Z každého kakaa jsme také připravili nápoj a posuzovali jej po stránce smyslové. Mezi produkty jsou zařazeny kakaa holandského typu a přírodní kakaa.


Testované výrobky - kakao (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kakao (18 výrobků)
poslední aktualizace: 5.11.2015


Přihlásit