Jak vybrat antiperspirant nebo deodorant

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.10.2015

Chcete-li omezit tvorbu potu, pořiďte si antiperspirant, stačí-li vám snížení jeho zápachu, vystačíte si s deodorantem. V jejich formě žádný háček nehledejte, zvolte roll-on či sprej podle toho, který se vám lépe používá. V obchodě si pokud možno vyzkoušejte, zda výrobek nezanechává skvrny na oblečení. A jste-li alergičtí, pečlivě čtěte složení.

Antiperspiranty a deodoranty patří k základní hygienické výbavě moderního člověka. Abyste si vybrali ten, který je šitý na míru právě vám, přečtěte si naše doporučení.

Anti, či deo?

Pokud se příliš nepotíte, ale váš pot nepříjemně zapáchá, postačí vám deodorant. Ten dokáže snižovat zápach potu, neredukuje ale jeho vznik. Deodoranty na rozdíl od antiperspirantů většinou neobsahují aluminiové sloučeniny, což jim může přidat na oblíbenosti. Tyto látky byly v minulosti podezřívány ze souvislosti s možným zvýšeným rizikem vzniku rakoviny. Souvislost však nebyla nijak vědecky prokázána.

Jestliže vás trápí nejen zápach, ale i nadměrná produkce potu, zvolte výrobek s označením antiperspirant. Ten dokáže kromě zápachu zredukovat i samotnou tvorbu potu.

Kulička nebo sprej

Nelze říci, zda je z hlediska účinnosti lepší používat spreje nebo roll-ony, lidově nazývané „kuličky“. Záleží na tom, co vám samotným lépe vyhovuje z hlediska aplikace a používání. Jak ukázal náš test, účinnost obou forem je podobná, záleží vždy na konkrétním výrobku.

Otestujte si sami

Pokud se chcete vyhnout koupi produktu, který zanechává skvrny na oblečení, zkuste si v obchodě na testeru po zhruba půl minutě od aplikace na kůži přiložit pruh černé látky. Podobně jsme postupovali v laboratoři i my a výsledky nebyly nijak radostné. Celá řada výrobků zanechala na černé látce z bavlny i polyesteru viditelné skvrny. Dobrou zprávou je, že po vyprání skvrny zmizely i u těch nejhůře hodnocených výrobků. Nicméně pro běžnou estetickou funkci je klíčové, zda výrobek nezanechává skvrnu po použití, nikoliv po vyprání.

Vyrobte si vlastní deodorant

Pokud si na pultech obchodů nevyberete, můžete si zkusit vyrobit výrobek omezující zápach potu sami. Jednoduchý deodorant vyrobíte z asi sedmi lžic kokosového oleje (v pevném skupenství), čtvrt hrnku jedlé sody a čtvrt hrnku kukuřičného škrobu.

Nejprve smíchejte sodu a kukuřičný škrob. Do vzniklé směsi pomaluje přidávejte kokosový olej a zpracovávejte postupně buď lžící nebo ručním šlehačem, případně mixérem. S hmotou pracujte tak dlouho, dokud nezíská pevnou, ale poddajnou konzistenci. Ta by se měla podobat průmyslově vyráběným výrobkům. Měl by být tedy tuhý, ale snadno použitelný. Pokud se vám bude zdát příliš vlhký, přidejte více kukuřičného škrobu. Z uvedeného množství vyrobíte hmotu na zhruba čtvrt roku denního používání pro dvě osoby.

Zmírněte pocení

Tvorbu potu můžete zmírnit nejen kosmetickými produkty či podomácku vyrobeným deodorantem, ale i mnoha faktory běžného života. Abyste se potili co nejméně, dodržujte následující pravidla:

  • Sprchujte se denně, ideálně dvakrát.
  • Volte vzdušnější spodní prádlo z přírodních materiálů.
  • Vynechejte alkohol, kávu, sůl a ostré koření. Konzumujte více syrové stravy.
  • Pijte šalvějový čaj, šalvěj podporuje stahování potních žláz.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím, které tvorbě potu napomáhají.

Databáze testovaných výrobků

Antiperspiranty a deodoranty (17 výrobků)
poslední aktualizace: 5.11.2015


Přihlásit