Test deodorantů a antiperspirantů 2015

Publikováno v časopise 11/2015

Antiperspiranty a deodoranty patří k základní hygienické výbavě moderního člověka. Jejich úkol je jasný: zredukovat tvorbu a zápach potu. V našem testu jsme na celkem sedmnácti dámských, pánských i unisex výrobcích roll-on i ve spreji otestovali, zda to skutečně dokážou, ale také zda a jak zašpiní oděv.

Tvorba a nepříjemný zápach potu trápí všechny bez rozdílu pohlaví, vzdělání či profese. Proti potu i jeho odéru se snažíme bojovat používáním antiperspirantů a deodorantů, na něž jsme se zaměřili v našem testu. Než přejdeme k jeho rozboru, zkusme se na pot podívat trochu detailněji. Víte, že vlastně existují dva druhy potu? První produkují ekrinní (pravé potní) žlázy, druhý pak apokrinní (pachové) žlázy.

Pravé potní žlázy jsou rozmístěné po celém těle a pracují již od útlého dětství. Jejich sekret pomáhá ochlazovat povrch kůže i celý organismus ‒ má termoregulační funkci. Pot z těchto žláz má čirou barvu a vodnatou konzistenci. Pachové žlázy umístěné v podpaží, tříslech a kolem bradavek se stávají aktivními až v období puberty. Pot z těchto žláz má mléčně bílou barvu, je lepkavý a obsahuje bílkoviny a tuky, které jsou živnou půdou pro bakterie žijící na povrchu kůže. Rozkladem těchto složek vznikají aromatické látky, které jsou příčinou tělesného pachu. Právě proti tomuto typu potu a jím způsobenému zápachu bojujeme antiperspiranty a deodoranty. Jaký je mezi těmito dvěma pojmy rozdíl? Antiperspiranty mají redukovat samotnou tvorbu potu. Činí tak nejčastěji s využitím sloučenin hliníku, například aluminia chlorohydrátu. Deodoranty mají hlavně omezit nepříjemný pach neboli odér (odtud název de-odorant). V našem testu měly všechny výrobky – až na dvě výjimky – jak antiperspirační, tak deodorační účinky. Otestovali jsme 17 produktů pro pány i dámy ve formě sprejů i roll-onů a také dva unisexové výrobky.

Největší důraz jsme kladli na účinnost, tedy jak jednotlivé produkty dokážou plnit svůj účel. Sledovali jsme také, zda zanechávají fleky na oblečení. V kladném případě se při testování dále zjišťovalo, jestli je možné tyto skvrny odstranit po vyprání.


Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Antiperspiranty a deodoranty (17 výrobků)
poslední aktualizace: 5.11.2015


Přihlásit