LinkedIn musí zaplatit pokutu 13 milionů dolarů za zasílání nevyžádané pošty

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.10.2015   

Provozovatel profesní sociální sítě LinkedIn musel na začátku října letošního roku v USA zaplatit pokutu ve výši 13 milionů dolarů za to, že své uživatele bombarduje upozorněními a zneužívá jejich e-mailové adresáře pro získávání dalších kontaktů. Informuje o tom britský server Bitterwallet.

Sociální síť LinkedIn je dobře známá zasíláním velkého množství e-mailových upozornění svým uživatelům a uživatelkám. Pokuta, která byla uložena jejímu provozovateli, se týká ovšem hlavně reklamy zasílané lidem mimo síť. LinkedIn totiž využíval e-mailové adresáře svých nových uživatelů pro získání dalších kontaktů. Na získané adresy pak rozesílal pozvánky s tím, že známý adresáta se připojil na síť a zda se nechce připojit také. Pokud adresát pozvánku ignoroval, začaly mu chodit upomínky, že pozvání stále čeká na vyřízení.

Taková praktika se ovšem nelíbila kalifornskému soudu a LinkedIn musí uživatele za zasílání nevyžádaných e-mailů odškodnit. Vzhledem k nečitelnosti obchodních podmínek sociální sítě navíc mnozí uživatelé nevěděli, k čemu dávají souhlas, když využili funkci „Add connections“, tedy „přidej kontakty“. Rozhodně pak nesouhlasili s tím, aby jejich přátelé či známí byli obtěžováni nevyžádanými e-maily.

Kalifornský soud LinkedIn stanovil pokutu ve výši 13 milionů dolarů, jednotliví uživatelé a obtěžovaní potenciální uživatelé mají nárok na odškodnění až do výše 1500 dolarů. Dále pak musí změnit své obchodní podmínky tak, aby bylo jasné, k čemu dává uživatel využitím funkce „Add connections“ svolení. LinkedIn se proti pokutě neodvolal a se změnou obchodních podmínek souhlasil. Přislíbil i možnost úplného zrušení zasílání obtěžujících e-mailů s notifikacemi. Jeho tiskový mluvčí ovšem prohlásil, že se sociální síť nedopustila ničeho protiprávního.

Dalším významným případem ze světa sociálních sítí byl verdikt Soudního dvora Evropské unie z počátku října, který Facebooku zakázal přesunutí serverů s daty evropských uživatelů do USA. V zámoří platí jiná pravidla pro ochranu osobních dat, která podle soudu dostatečně nechrání  

Přihlásit