Pivovarský koncern Anheuser Busch čelí obvinění z nekalé soutěže

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.10.2015   

Pivovarský gigant Anheuser Busch čelí obvinění z používání zakázaných metod nekalé soutěže a zneužití dominantního postavení na trhu v USA. Toho se měl dopustit při nakupování distributorských sítí. Distributory nutil vyřadit z portfolia místní značky a produkty minipivovarů ve prospěch jeho výrobků. Jak píše server Consumerist, obviněními se bude zabývat nejvyšší státní zástupce v Kalifornii.

Doma i ve světě roste zájem o produkty místních a malých pivovarů. To pro většinu velkých výrobců znamená snižování zisku a nutnost přizpůsobit se trendům a požadavkům spotřebitelů. Pivovarský koncern Anheuser Busch na situaci již v minulosti reagoval rozšířením svého portfolia nákupem několika malých pivovarů. Čelí však podezření, že konkurenční boj nevede férovými prostředky.

Koncern totiž v posledním roce své portfolio rozšířil nejen o pivovary, ale i o distributory a jejich sítě. A právě zde čelí nařčení z nekalé soutěže a zneužití dominantního postavení na trhu. Podle provozovatelů některých menších pivovarů totiž nový majitel nutí distributory postupně vyřazovat ze své nabídky produkty místních pivovarů a nahradit je těmi z vlastní výroby. Tímto obviněním se nyní bude zabývat americké ministerstvo spravedlnosti a kalifornský nejvyšší státní zástupce.

Americká Federal Trade Comission (FTC) vyjádřila domněnku, že situaci by bylo možné snadno napravit změnou zastaralých amerických zákonů o distribuci alkoholu. Tu mají na starosti specializovaní distributoři lihovin, není totiž možné, aby obchodníky zásoboval pivovar sám. Pokud by se z řetězce odstranil tento prostřední článek, veškerá diskriminace by zmizela. Zmiňované zákony sice mají více důvodů, například by měly sloužit jako prevence prodeje alkoholu mladistvým, pro tento účel jsou však podle FTC dávno překonané. Zodpovědnost totiž stejně neleží na distributorovi, ale na prodejci.

Anheuser Busch také plánuje spojení se svým největším konkurentem, pivovarskou skupinou SABmiller, pod níž spadá například i český Pilsner Urquell. I tato fúze vzbuzuje mezi laiky i odbornou veřejností obavy, transakci momentálně přezkoumávají antimonopolní úřady.
 

Přihlásit