Majitelé nemovitostí v Chicagu diskriminují nájemníky s poukázkami na bydlení

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.10.2015   

Významná část obyvatel Chicaga pobírá příspěvky na bydlení v podobě poukázek známých jako „Section 8“. Jedná se zvláště o příslušníky národnostních menšin a chudších vrstev, seniory a hendikepované. Ačkoli v Chicagu již od roku 1990 platí zákon, který pronajímatelům zakazuje diskriminovat nájemníky na základě platby těmito poukázkami, průzkum rádia WBEZ a serveru Consumerist ukazuje, že velká část majitelů nemovitostí na to stále nedbá a nájemníky s poukázkami odmítá.

Novináři se podívali na inzeráty pronájmu nemovitostí na populárním inzertním serveru Craigslist. Celá čtvrtina z nich zakazovala platbu poukázkami, případně celou nemovitost označovala jako „dům bez Section 8“. To však zakazuje nařízení z roku 1990 Fair Housing Ordinance namířené proti diskriminaci nízkopříjmových skupin obyvatelstva.

Poukázky typu „Section 8“ mají sloužit proti vytváření ghett a pomáhat chudým, zestárlým či hendikepovaným občanům, kteří jsou převážně z řad národnostních menšin. Znevýhodněným mají pomoci uspět na trhu s bydlením a přestěhovat se do částí města, kde budou méně ohroženi chudobou.

Jak však ukazuje průzkum, v tomto se autorům nařízení příliš nezadařilo. Většina majitelů, kteří odmítají nájemníky s poukázkami, pronajímá byty v bohatší severní části města. Naopak inzeráty, které byly vysloveně označeny jako „vhodné pro Section 8“, se většinou týkaly nemovitostí v chudší jižní části Chicaga. Míra chudoby obyvatelstva zde v některých místech dosahuje až 25 %.

Diskriminace se ale často nedopouští jen pronajímatelé na Craigslistu. Figurantce WBEZ, která s poukázkou Section 8 sháněla bydlení na severu Chicaga, realitní makléři rovnou doporučili s takovým hledáním přestat. Majitelé nemovitostí na severu prý poukázky nevidí rádi.

WBEZ i Consumerist podotýkají, že za diskriminací často stojí prostá neznalost zákona. Většina z jimi oslovených pronajímatelů neměla o existenci nařízení Fair Housing Ordinance tušení a po upozornění podmínku z inzerátu stáhla. Jiní se pak ospravedlňovali tím, že dříve nájemníky s poukázkami ubytovávali, bohužel však s nimi měli špatné zkušenosti.
 

Přihlásit