Podvody po telefonu mají na svědomí i lidské životy

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.10.2015   

Kvůli podvodné loterii, která za zaplacení drobného poplatku slibovala převod milionové sumy, se nedávno v USA zastřelil senior s Alzheimerovou nemocí a, jak podotýká server Consumerist, krev často teče i mezi samotnými podvodníky, kteří tyto loterie organizují. Jejich centrem je již od devadesátých let Jamajka.

Podle serveru Consumerist na samém počátku potíží s jamajskými podvody po telefonu stála vlna přesouvání call-center z USA do levnějších avšak stále anglicky mluvících zemí, která proběhla v 90. letech. Zatímco později se velká část call-center stáhla i z Jamajky, mnoho tamních bývalých operátorů se dalo na nelegální činnost. Na Jamajce tak vzniklo mnoho nelegálních call-center, jejichž pracovní náplní jsou podvody po telefonu.

Jedním z nejčastějších podvodů je právě „loterie“. Postup je jednoduchý – volající přislíbí oběti, nejčastěji z řad seniorů či sociálně slabších osob, výhru v řádech statisíců či milionů dolarů, ovšem pro její převzetí je třeba zaplatit několikatisícovou daň. Jakmile ji oběť zaplatí, podvodník začne vymáhat další a další částky. Jak tomu u podobných podvodů bývá, oběti je navíc sděleno, aby nikomu o výhře neříkala, jinak může o svůj nárok přijít.

Obětí takového podvodu se stal i jednaosmdesátiletý mechanik na penzi Albert Poland, který trpěl Alzheimerovou nemocí. Již několik let ho měli podvodníci zařazeného v takzvaném „sucker listu“, tedy seznamu důvěřivců, kteří jsou ochotni posílat vysoké částky za příslib budoucího bohatství. V minulosti se jeho rodině několikrát podařilo ho před převodem uchránit a o tom, že je nejspíše obětí podvodu, ho pravidelně informovali i zaměstnanci banky.

Poslední podvod se však nikomu z blízkých zastavit nepodařilo. Pod vidinou výhry dvou milionů dolarů poslal pan Poland jamajským podvodníkům v přepočtu přes sto tisíc korun. Když se to rodina dozvěděla, Albert Poland se zhroutil a následující den se zastřelil. Ve vzkazu na rozloučenou poprosil o odpuštění, věřil totiž, že by ony slíbené dva miliony rodině výrazně přilepšily. Zmínil také, že stále věří, že podvodník peníze zašle.

Podle serveru Consumerist nemajípodobné podvody po telefonu oběti jen v USA a v řadách seniorů. V jamajském Kingstonu, který je baštou nelegálních call-center, přerostl konkurenční boj mezi jednotlivými organizacemi v regulérní válku gangů. Každý rok má tato válka podle statistik, které citují stránky CNN, na svědomí až 200 obětí, mezi nimiž jsou i děti a mladiství.

Přihlásit