„Profesionální“ upevnění autosedaček bývá často odbyté a nebezpečné

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.10.2015   

Některé britské kamenné obchody nabízejí svým zákazníkům v případě koupě autosedačky i její montáž a připevnění v autě zdarma. Ačkoli tyto služby často označují jako „expertní“ či „profesionální“, podle testu spotřebitelské organizace Which? v 90 % případů zakoupené autosedačky prodejci nepřipevnili správně. V několika případech by takové vadné upevnění mohlo mít při nehodě za následek těžké zranění či smrt dítěte.

Test britské spotřebitelské organizace se zaměřil na obchody s dětským zbožím, které nabízely i autosedačky a službu „expertního upevnění“. Již před rokem dopadly tyto řetězce neslavně v podobném testu ve spotřebitelské relaci televize BBC „Watchdog“. Which? v každém obchodě zakoupila dvě sedačky a nechala je upevnit na zadní sedadla vozu s podlahovým úložným prostorem.

Mezi nejčastější pochybení patřilo připevnění sedačky s velkou mezerou mezi ní a opěradlem sedadla či bez zvednutí opěrky hlavy, ledabylé ukotvení háků či upevnění podpůrné nohy bez toho, aby se dotýkala podlahy vozu. V jednom obchodě prodavač podpůrnou nohu ani nesklopil, noha tak byla stále složená pod připevněnou sedačkou. Jiní „profesionálové“ pak figuranty Which? přesvědčovali, že podpůrná noha nemusí dosahovat až na zem, což však rozhodně není pravda.

Někteří pomocníci také vůbec netušili jak využít systém uchycení Isofix a snažili se sedačku připevnit pouze pásy pro dospělé, případně sedačku uchytili za jeden konektor. Jiní zase o Isofixu šířili mýtus, že by oproti uchycení sedačky pásem vozidla měl být bezpečnější při boční kolizi, to však podle Which? rovněž není pravda. Ve třetině obchodů se prodavači vůbec nezeptali na věk a váhu dětí, mnozí z nich také ignorovali podlahový úložný prostor, na nějž by se sedačky s podpůrnou nohou neměly vůbec připevňovat.

Which? podrobila vozy se sedačkami upevněnými tak, jak je nechal prodavač, crashtestům. Výsledky nebyly příliš lichotivé. Bez problémů crashtestem prošlo pouze 21 ze zakoupených 84 sedaček, i když některé z nich nebyly připevněny zcela správně. Tři obchodní řetězce ovšem upevňovaly sedačky takovým způsobem, že dítěti mohlo hrozit vážné nebezpečí.

V testu dopadly nejlépe malé obchody mimo velké franšízy, které jako jediné měly nadpoloviční úspěšnost. Naopak v případě řetězců bylo na prodavačích často vidět, že nevědí, co dělají. Jeden dokonce přiznal, že byl vyškolen více než před rokem a většinu pokynů zapomněl. I když některé řetězce měly pro personál připravený seznam, co je třeba na sedačce zkontrolovat, pomocníci ho někdy vůbec nepoužili.

Bezpečnosti autosedaček a jejich uchycení se dlouhodobě věnuje i dTest, nejnovější testy najdete na následujícím odkazu.
 

Přihlásit