dTest: Samsung nepodváděl, měření spotřeby TV má ale háček

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 13.10.2015   

Výrobce elektroniky Samsung čelí podezření, že podvádí při testování energetické náročnosti svých televizorů. Aktuální test spotřebitelské organizace dTest toto obvinění nepotvrdil. Ukázal však významný rozdíl mezi spotřebou ve výchozím nastavení televizoru a spotřebou naměřenou po kalibraci obrazu. Kdo chce lepší obraz, připlatí si za energii.

Novější modely televizorů Samsung měly být údajně vybaveny funkcí, která při testech významně sníží spotřebu oproti reálným podmínkám. Podle organizace ComplianTV je možné, že televizory umí detekovat video sekvence běžně používané při testování spotřeby a v reakci na ně ztlumí jas, tudíž i spotřebu.

Spor se týká technologie „motion lighting“, díky které se jas obrazovky přizpůsobuje zobrazovanému obsahu. Například pokud se obraz pohybuje, zvolí nižší jas než při statických scénách, čímž má docházet ke snížení spotřeby elektrické energie. Tato funkce je aktivní ve výchozím nastavení televizoru, tedy po vybalení z krabice a zapojení, uživatel ji však může vypnout.

„Samsung podle našich měření nepodvádí v tom smyslu, že by jeho televizory uměle manipulovaly se spotřebou při testování. Použili jsme pozměněné testovací videosekvence, které by měly obelstít případné automatické detekční systémy. Spotřeba při přehrávání originální a modifikované testovací sekvence byla prakticky totožná a porovnatelná se spotřebou při přehrávání běžných filmových scén,“ uvádí Jan Hrouda, vedoucí testování časopisu dTest.

Ukázalo se však, že při optimalizaci obrazu spotřeba významně vzroste. „Kdo se s výchozím domácím nastavením obrazu nespokojí a funkci motion lighting vypne, dostane ze svého televizoru lepší obraz, ale musí zároveň počítat s vyšší spotřebou, než jaká je uvedená na energetickém štítku,“ upozorňuje Jan Hrouda.

Deklarovaná spotřeba a energetická třída totiž odpovídají právě výchozímu nastavení. Televizor má přitom průměrně na svědomí 10 % spotřeby elektrické energie v domácnosti. Pokud má vyšší než udávanou spotřebu, provoz se snadno může prodražit.

„Z testů realizovaných v roce 2014 a 2015 vyplývá, že Samsung je výrobcem s největším průměrným rozdílem mezi deklarovanou spotřebou naměřenou s výchozím nastavením a spotřebou po kalibraci obrazu. Průměrný nárůst spotřeby po kalibraci byl u televizorů Samsung zhruba 37 %. Zároveň došlo k významnému zlepšení kvality obrazu,“ říká Hrouda.

Spor o to, zda metoda používaná Samsungem je, či není legální, bude nyní řešit Evropská komise.

Kontakty pro média:

Jan Hrouda, hrouda@dtest.cz, tel.: +420 241 404 922
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit