Test zimních pneumatik 2015

V pravidelném testu zimních pneumatik jsme se letos zaměřili na rozměry 165/70 R14, které obouvají například Škoda Fabia, VW Polo nebo Citröen C3, a 205/55 R16 pro vozy nižší střední a střední třídy, například Škodu Octavii nebo Superb, VW Passat či Hyundai i40. V kategorii menších pneu jsme otestovali 16 modelů, z nichž jen tři skončily s celkově dobrým hodnocením, v kategorii větších jsme udělili dobrou výslednou známku pouze dvěma. Jak je vidět, najít zimní pneumatiku s vyváženými jízdními vlastnostmi není zrovna snadné.

Dobrá rada

Mezi šestnáctipalcovými pneumatikami o rozměru 205/55 obzvláště doporučujeme dvě, které mají vyvážené jízdní vlastnosti na všech površích. Jsou to vítěz testu Continental Contiwintercontact TS 850 (dobře, 2350 Kč), který navíc potěší nejpomalejším opotřebením, a v pořadí druhá Yokohama W.drive V905 (dobře, 2030 Kč). V menším rozměru 165/70 R14 získaly dobré hodnocení tři modely, které se také umějí vypořádat se všemi povětrnostními podmínkami, konkrétně vítěz kategorie Goodyear UltraGrip 9 (dobře, 1560 Kč), druhý Michelin Alpin A4 (dobře, 1520Kč) s nejdelší životností mezi čtrnáctkami a třetí Dunlop SP Winter Response 2 (dobře, 1440 Kč).

Výběr pneumatik do testu probíhal na základě údajů deklarovaných na energetickém štítku. Do srovnání jsme zařadili pouze ty, které měly u parametru přilnavost na mokré vozovce nejhůře třídu C (přičemž  B měl na štítku jen zlomek modelů a A žádný) a u valivého odporu byla uvedena třída C až F. Na první pohled to vypadá, že rozdíly v jízdních vlastnostech na mokré vozovce by měly být minimální, zatímco vliv na spotřebu pohonných hmot, který přímo souvisí právě s valivým odporem, by se měl lišit více. Výsledky testu však hovoří opačně. Mezi nejlepší a nejhorší pneumatikou v kategorii 205/55 R16 je rozdíl ve spotřebě paliva pouze šestiprocentní, což odpovídá 0,3 l/100km, v menším rozměru 165/70 R14 dokonce jen čtyřprocentní – 0,2 l/100km. V jízdních vlastnostech na mokru jsou však rozdíly mezi nejlepší a nejhorší pneumatikou výrazné.

205/55 R16

Celkově vyváženými pneumatikami, které se dokážou dobře vypořádat se všemi testovanými povrchy, tedy mokrou a suchou vozovkou, sněhem i náledím, a zároveň mají dlouhou životnost a nízký vliv na spotřebu pohonných  hmot, jsou pouze dva z 18 testovaných – konkrétně vítěz testu Continental Contiwintercontact TS 850 a v pořadí druhá Yokohoma W.drive V950. Continental předvedl na mokru a na sněhu nejlepší jízdní vlastnosti, na suché vozovce je druhý nejlepší, nejméně se opotřebovává a zároveň má nízký vliv na spotřebu paliva. Yokohama ukázala nejlepší výsledek na suché vozovce, v dalších testovaných kritériích kromě hlučnosti dostala dobrou známku. Ostatní testované pneumatiky skončily v poli uspokojivě hodnocených, jedna dokonce jako nedostatečná (hodnocení viz box níže).

Mokro, voda, kaluže

Dobré jízdní vlastnosti na mokré vozovce jsou jako vždy nejčastější slabinou testovaných šestnáctipalcových pneumatik a také limitujícím faktorem celkového skóre – 11 z celkem 15 uspokojivě hodnocených tam předvedlo jen průměrné výkony. Ve srovnání s dobře hodnocenými modely mají horší přilnavost, která ovlivňuje ovladatelnost vozu a brzdění, menší odolnost proti aquaplaningu nebo horší směrové vedení. Pouze jedna ze všech testovaných pneumatik při zkouškách na mokré vozovce propadla – Avon Ice Touring ST (hodnocení viz box).

Nejlepší na mokru byl vítězný Continental a jen těsně za ním skončil Michelin Alpin 5. Goodyear UltraGrip 9, nový model této řady, předvedl ve většině zkoušek stejně dobré jízdní vlastnosti jako zmíněná dvojice, ale jeho brzdná dráha na mokrém asfaltu byla o necelé tři metry delší (35,7 vs. 38,3 metru). Na mokru je proto třetí nejlepší. Bridgestone Blizzak LM 001, Semperit Speed-Grip 2 a Yokohama také dosáhly na dobrou známku na mokru, ale jejich procentuální hod nocení bylo nižší. V případě Semperitu je hlavním důvodem horší odolnost proti aquaplaningu, v případě pneumatik Bridgestone a Yokohama delší brzdná dráha na asfaltu i betonu.

 

Pneumatika Avon Ice Touring ST (nedostatečně, 1500Kč) byla nejhůře hodnocenou pneumatikou na mokré vozovce. Nedostatečný výsledek limitoval celkovou známku, a Avon tak skončil až na posledním místě. Kvůli nedostatku místa v časopisu se však do tabulky nevešel. Velké slabiny měl především v ovladatelnosti, ale zaváhal také při zkoušce aquaplaningu – ve srovnání s nejlepším Bridgestonem se utrhl už v 68kilometrové rychlosti, což bylo o 14 km/h dříve. Také brzdná dráha na mokrém asfaltu byla oproti nejlepšímu Continentalu delší zhruba o devět metrů, na mokrém betonu dokonce o 13 metrů. A na průjezd měřeného kola na mokré vozovce potřeboval o deset sekund delší čas než nejrychlejší Michelin. Avonu však nedělala problémy jen mokrá vozovka, na sněhu a náledí skončil jen s uspokojivým hodnocením. Dobré výkony předvedl pouze na suché vozovce. V testu hlučnosti se zařadil mezi hlučné pneumatiky.

 

Suchá vozovka

Jak už jsme zmínili, nejlepší pneumatikou na suchu je v letošním srovnání Yokohama. Má velmi dobrou ovladatelnost a jízdní stabilitu. Vítěz testu Continental je v pořadí druhý nejlepší na suché vozovce – brzdná dráha je v porovnání s Yokohamou o necelý půlmetr delší a také má o pár desetinek bodu hůře hodnocenou jízdní stabilitu. Goodyear, v celkovém pořadí třetí, je ve zkouškách ovladatelnosti a jízdní stability hodnocen dobře, ovšem nejdelší brzdná dráha ze všech testovaných je příčinou jen uspokojivého výsledku na suchu, který limitoval celkové hodnocení. Na zabrzdění ze stokilometrové rychlosti potřebuje o čtyři metry více než v tomto ohledu nejlepší pneumatika Nokian WR D3 (43,4 vs. 47,4 metru).

Ještě u dalších třech pneumatik byl pro celkové hodnocení limitující výsledek z jízdních vlastností na suchém povrchu, konkrétně u Barum Polaris 3, Michelin Alpin 5 a Semperit Speed-Grip 2 umístěných v druhé polovině tabulky. Mezi jejich slabiny patří opožděná reakce na povely volantu a nízká přilnavost, která vede v zatáčkách k nedotáčivosti, při rychlé změně jízdního pruhu k přetáčivosti a při průjezdu esovité zatáčky k velkým reakcím na přenos hmotnosti. Jízdní vlastnosti pneumatiky Kumho, v celkovém pořadí třetí od konce, lze ohodnotit stejně, ale výsledky byly nepatrně lepší než u zmi- ňované trojice. Známka z jízd na suchu byla také uspokojivá, ale celkové skóre limitoval horší výsledek na mokré vozovce.

Na sněhu a náledí

Ze zkoušek jízdních vlastností na sněhu si troje pneumatiky odnesly pouze uspokojivou známku. Dvěma z nich, Falken EuroWinter HS449 a Firestone Winterhawk 3, utekl dobrý výsledek jen o fous kvůli menší trakci a směrovému vedení. U poslední z trojice (a také poslední v tabulce) Toyo Snowprox S953 už to nebylo tak těsné, k menší trakci se přidal i horší rozjezd.

Zmiňovaná trojice Barum, Michelin a Semperit, která „propadla“ na suché vozovce, předvedla shodně druhý nejlepší výkon na sněhu. S největší pravděpodobností to poukazuje na špatné vyvážení směsi nebo na slabiny ve struktuře dezénu. Nejlepší na sněhu je vítěz testu Continental společně se čtvrtou pneumatikou v celkovém pořadí Nokian WR D3.

Na náledí předvedl nejlepší jízdní vlastnosti Vredestein Snowtrac 5, druhý nejlepší byl opět Michelin Alpin 5. Nebýt uspokojivého výsledku na suché vozovce, mohl být Michelin i na celkovém druhém místě.

Opotřebení a hlučnost

Pneumatiky Continental Contiwintercontact TS 850, BF Goodrich g-Force Winter a Kleber Krisalp HP2 byly ve zkoušce opotřebení hodnoceny velmi dobře – jejich životnost jsme na základě zkráceného testu, kdy ujedou 5000 kilometrů na speciálním testovacím stroji, vypočítali na zhruba 45 tisíc kilometrů. Naopak Falken a Vredestein, jako jediné dvě z testovaných, dostaly jen uspokojivou známku. Jejich vypočítaná životnost je méně než 30 tisíc kilometrů, což pro průměrného řidiče znamená, že mu budou sloužit jen čtyři zimy.

Nejtišší pneumatikou v testu je Goodyear, jako jediná dosáhla na dobrou známku, druhou nejtišší jsou společně Vredestein a Barum.

165/70 R14

V kategorii s menším rozměrem dostaly celkově dobré hodnocení jen tři modely z 16. Vítěz testu Goodyear UltraGrip 9 s novým vzorkem dezénu nezaváhal na žádném povrchu a ze všech zkoušek si odnesl dobré známky; i když na suchu a náledí to bylo jen o fous. V klíčovém testu na mokré vozovce však předvedl nejlepší výkon. Ani u pneumatiky Michelin Alpin 4, celkově druhé v pořadí, jsme nenašli výraznější slabiny. Výsledky z jízdních zkoušek byly dobré, i když na mokru a náledí to bylo opět na spodní hranici dobrého hodnocení. V testu opotřebení však dopadla jako nejlepší, a proto ji lze doporučit řidičům s vysokým kilometrovým nájezdem. Také Firestone Winterhawk 3 dostal nejvyšší možné hodnocení v životnosti, ale jeho výslednou známku limitovaly výkony na mokré vozovce a skončil hluboko v poli poražených. Celkově bronzový Dunlop SP Winter Response 2, poslední z dobře hodnocených pneumatik s vyváženými jízdními vlastnostmi na všech površích, předvedl na sněhu a náledí nejlepší výkon a měl nejmenší vliv na spotřebu paliva.

Uspokojivá kvalita

Modely se známkou dobře patří k těm nejlepším na trhu. Známka uspokojivě sice znamená horší jízdní vlastnosti za určitých podmínek, ovšem stále jde o kvalitní pneumatiky. Fulda Kristall Montero 3 skončila jako nejlepší uspokojivá pneumatika kvůli horší přilnavosti na mokré vozovce, v ostatních zkouškách si však vedla dobře. Nečekaná byla uspokojivá známka u pneumatiky Continental Contiwintercontact TS 850, která při brzdění na náledí potřebovala delší vzdálenost, než byl průměr mezi testovanými. Na mokré vozovce a sněhu však získala druhé nejvyšší skóre, na suchu byla nejlepší a také se pomalu opotřebovávala. Zajímavé je, že všechny modely od společnosti Continental Group Continental, Uniroyal, Semperit, Barum a Matador – ukázaly slabiny na náledí. Matador kromě uspokojivého výsledku na náledí a suché vozovce předvedl slabý výkon na mokru, který ho odsunul do pole dostatečně hodnocených pneumatik.

Když to na mokru klouže

Výraznější nedostatky v přilnavosti na mokré vozovce jsme zaznamenali u modelu Barum Polaris 3 a ještě větší u Firestone Winterhawk 3, jehož výsledek je tak na spodní hranici uspokojivého hodnocení. Příčinou dostatečného hodnocení Matadoru na mokré vozovce byl špatný výkon při měření boční akcelerace, což vedlo ke špatné ovladatelnosti a směrovému vedení. V případě trojice pneumatikAeolus Snowace AW02, Linglong Green-Max Winter HP a Mentor M200, která skončila s nedostatečným hodnocením až na chvostu tabulky, byly výkony při této zkoušce ještě horší. Tyto pneumatiky se navíc ukázaly jako velmi špatně ovladatelné a ve srovnání s ostatními měly dlouhou brzdnou dráhu. Například Aeolus potřeboval na zpomalení z 80 na 20kilometrovou rychlost na asfaltu 49,5 metru, na betonu ještě o dalších deset metrů více, Mentor to na asfaltu zvládl na stejné vzdálenosti, ale na betonu potřeboval dalších 3,5 metru navíc. V tomto ohledu nejlepší Continental zpomalil na asfaltu po 36,2 metru, což je o zhruba 13 metrů méně než nejhorší Mentor, a na betonu potřeboval 44 metrů, tedy o dlouhých 19 metrů méně.

Neuvěřitelná životnost

Pneumatikám Michelin Alpin A4 a Firestone Winterhawk 3 jsme vypočítali odhadovanou životnost na více než 80 tisíc kilometrů. Bridgestone Blizzak LM 001 a Continental Contiwintercontact TS 850 vydrží zhruba 70 tisíc kilometrů. Nejrychleji se opotřebují Dunlop SP Winter Response 2 a Semperit Master-Grip 2 – s nimi najedete zhruba 50 tisíc kilometrů.

Testované výrobky - zimní pneumatiky (porovnat)


Přihlásit