Kam až jsou schopni zajít šmejdi?

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Senioři jsou jednou z nejzranitelnějších skupin obyvatelstva. Jejich osamělosti, starostlivosti i občasné neznalosti moderních technologií často zneužívají nepoctivci po celém světě. Podvody na seniorech, to nejsou jen klasické české předváděcí akce, nepoctivci své sítě rozhazují i po internetu či telefonu. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) nedávno prezentovala odstrašující případy oklamaných seniorů. Radí také, jak poznat, že se blízký senior stal obětí šmejdů.

Případ paní Bakerové

senior telefonNa druhém konci linky se ozval muž, který tvrdil že je právníkem jejího vnuka. Ten měl v Peru způsobit vážnou dopravní nehodu a je třeba za něj zaplatiti kauci © Photopitu - Fotolia.com

Paní Beth Bakerové, sedmaosmdesátileté aktivní seniorce z Kalifornie, jednoho dne zazvonil telefon. Na druhé straně linky se ozval muž, který se představil jako právník jejího vnuka. Ten měl být v současnosti v Peru, kde způsobil dopravní nehodu, prý porazil dítě na přechodu. Paní Bakerová by prý měla co nejrychleji zaslat několik tisíc dolarů na to, aby vnuka vyplatila na kauci. Aby situaci nezkomplikovala, neměla by o tom, co se stalo, nikomu nic říkat.

K sluchátku jí dokonce na několik sekund dal muže, který měl být jejím vnukem. Paní Bakerová jen automaticky vykřikla „Wille?“, čímž nepoctivci usnadnila práci. Teď věděl i jak se její vnuk jmenuje.

A nezůstalo jen u peněz za „kauci“. Při dalším telefonátu se seniorka dozvěděla, že sražené dítě prý v nemocnici zemřelo a je potřeba více peněz, aby se případ ututlal. Když zaslala dalších deset tisíc dolarů, požadavky se dále stupňovaly. Podvodník navíc vyžadoval platbu v podobě dárkových karet MoneyPak, respektive jejich čísel. Tak byl prakticky nevystopovatelný. Navíc po paní Bakerové chtěl, aby si založila několik dalších účtů a přeposílala peníze, které si na ně nechal zasílat. Stala se tedy nejen jeho obětí, ale i bílým koněm.

Ve výsledku paní Bakerová přišla o veškeré úspory v řádu desetitisíců dolarů. Když si pak v bance chtěla zažádat o půjčku dalších desítek tisíc, bankovní úředníci zaznamenali velkou změnu v jednání dříve zodpovědné klientky a uvědomili manažera. Ten konečně paní Bakerové vysvětlil, že se stala obětí podvodu.

Změnu v chování paní Bakerové pozorovala i její rodina. Působila nevyspale, roztržitě, víc zapomínala, vypadala, jako by něco tajila. Když se jí děti snažily doptat, co se děje, odváděla hovor nebo nešikovně lhala. Její syn si všiml i toho, že má černé nehty – od stírání dárkových karet pro transfer peněz. Co se však ve skutečnosti dělo, to nikomu z dětí nedošlo.

Seznam důvěřivců

kondolence, kříž, smuteční oznámení Nepoctivci často zneužívají i informace získané ze smutečních oznámení v novinách.  © illustration4you - Fotolia.com

Podvodníci takto často zneužívají starosti seniorů o své příbuzné, případně jejich snahy pro ně něco ušetřit. Kromě takovéto finty, známé též jako „španělský vězeň“, na seniory často cílí také podvodné loterie, kde k obdržení výhry stačí jen zaplatit daně, poplatky za převod, příplatky za expresní vyřešení byrokracie – a takto podvod pokračuje dále a dále.

Vzácností nejsou klasické nigerijské dopisy, čili dopisy kde odesílatel adresátovi slibuje převod velké částky za zaplacení stále se zvyšujících „poplatků“, ani nabídky předražených zdravotních pomůcek, často s klauzulí v obchodních podmínkách, která seniory zavazuje k dalšímu odběru. Podvody se nejčastěji odehrávají přes telefon či internet, které podvodníkům zajišťují určitou míru anonymity.

Nepoctivci bývají před seniory o krok napřed, navíc mezi sebou často spolupracují. Na internetu je například možné sehnat „sucker list“ čili „seznam důvěřivců“, tedy těch, kdo zareagovali na podvodný mail či telefonát, případně se už nechali o nějakou částku připravit. Takové seznamy bývají odstupňované i podle „výtěžnosti“ potenciálních obětí, největší cenu mají pro podvodníky zajištění senioři žijící o samotě bez rodiny a blízkých přátel. Nepoctivci využívají i další zdroje kontaktů, například klasické marketingové databáze, ale i smuteční oznámení v novinách, v nichž se soustředí na jména pozůstalých.

Častým postupem bývá i „zkoušení vody“, kdy pro ověření, zda se oběť skutečně nechá napálit, nepoctivci nejprve vyzkouší podvod, například s výhrou v loterii, vyžadovaná částka je však pouze v řádu jednotek či desítek dolarů. Když zamýšlená oběť peníze zašle, nepoctivcům již nic nebrání, aby začali vyžadovat větší částky, případně napáleného člověka zneužijí k praní vlastních špinavých peněz.

Cesta do seniorovy duše

Mladší generace by měla být k seniorům pozorná, pokud dostane podezření, že  by se jejich rodiče či prarodiče mohli stát obětí nepoctivců. © itsmejust - Fotolia.com

Bennett Blum, psycholog specializující se na péči o seniory,uvádí, že ne vždy platí, že by podvodníci zneužívali jen osamělé seniory se sníženou rozlišovací schopností, byť ti jsou samozřejmě tou nejzranitelnější částí z celé zranitelné skupiny.

I v případě aktivních seniorů zneužívají jejich starostlivosti a snaží se je natlačit do stresové situace, v níž se musí rozhodnout teď hned. Stejně jako v případě paní Bakerové také využívají jejich starosti o rodinu. V případě fiktivních loterií či nabídek na „práci z domova“, která ze seniora udělá bílého koně, podvodníci hrají také na jejich snahu zabezpečit své děti či vnoučata či na obavy o zdraví rodiny.

Podvodníci počítají s předsudky okolí, které často vidí seniora, který jim sedl na lep, jako takřka nesvéprávného. I to je důvodem, proč velká část podvodů zůstává nenahlášena. Senior chce nadále být svým pánem, nechce ukazovat zranitelnost, proto až do poslední chvíle odmítá přiznat, že byl podveden. Často je tedy klíčem i snaha seniorů dokázat, že nepatří do pomyslného starého železa, že se dokáží postarat nejen o sebe, ale i o svou rodinu.

Consumer Reports radí dětem a přátelům seniory nezanedbávat, ovšem ponechat jim kontrolu nad jejich životem, dokud je to možné. Měli by však být pozorní, a to zvláště v případě, že se jejich rodič či prarodič z ničeho nic začíná chovat tajnůstkářsky, působí vystresovaně, nervózně a nevyspale. Sousedi by si měli všímat častých nevyžádaných návštěv podomních prodejců, agentů či řemeslníků. I když každá ze zmíněných situací může mít i to nejnevinnější vysvětlení, stále je lepší projevit starost a pokud situace vypadá vážně, nenechat se odbýt. To platí, i pokud babička či dědeček trvají na tom, že musí vyrazit na akci, kde jim někdo předá „výhru“. Za takovouto zástěrkou se velice často schovává klasická „předváděčka“. Rozhodně je dobré jim takovou návštěvu vymluvit.

Článek zpracován dle informací americké spotřebitelské organizace Consumer Reports

Přihlásit