DVD rekordéry: Zdířky, sloty a zástrčky

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Publikováno v časopise 10/2008

DVD rekordéry jsou vybaveny množstvím nejrůznějších zdířek a zástrček sloužících k připojení přístroje k televizoru a také k připojení dalších zařízení. Standardů pro připojení signálu a různých přístrojů je mnoho, nabízíme proto stručný přehled těch nejpoužívanějších.

Anténní vstup a výstup: Slouží k připojení běžné domácí antény. Poté je možné naladit analogový nebo digitální signál na tuneru přístroje. Přes anténní výstup lze pak vyvést signál z rekordéru do televize a naladit jej na libovolném kanálu pomocí televizního tuneru (není tedy třeba používat program AV).

SCART: V Evropě dosud nejpoužívanější způsob propojení televizních zařízení. Jedná se o klasický velký podlouhlý konektor, který má na každé straně odlišný profil. Není jej tedy možné zapojit omylem obráceně. SCART propojení zajišťuje nejkvalitnější přenos analogového obrazu i zvuku (tedy formát RGB). Přes SCART je možné připojit set-top box, televizi, videorekordér či jiné zařízení.

HDMI (High-Definition Multimedia Interface): Rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Má svůj vlastní formát konektoru. Slouží k připojení DVD nebo jiných přehrávačů. U moderních zařízení nahrazuje klasický SCART konektor a umožňuje přenos signálu ve vysokém rozlišení.

S-Video: Formát pro přenos analogového obrazu. Ten je přenášen pomocí jednoho kanálu, který má svůj vlastní typ mini-DIN výstupu. S-Video přenáší pouze obraz, zvukovou stopu je nutné přenášet zvlášť.

Cinch: Tyto konektory lze často nalézt i na přední části přístroje, kde slouží například k připojení videokamery. Žlutý konektor přenáší obraz, červený a bílý přenáší pravý a levý kanál zvukového stereo výstupu. Zvuk je tak možné zapojit i do externího zesilovače. Vyšší kvalitu obrazu pak přenáší kompozitní video signál složený z třech cinch konektorů. Kompozitní video signál přenáší také pouze obraz.
Digital Audio: Chcete-li digitální prostorový zvuk z DVD přehrávat přes zvláštní zesilovač, potřebujete digitální zvukový výstup. Ten vypadá podobně jako běžný cinch (pozor na záměnu), případně je k dispozici optický výstup.


Přihlásit