Američtí farmáři nechtějí přejít na chov bez antibiotik

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.10.2015   

Američtí zemědělci nemají zájem přejít na chov dobytka bez podávání antibiotik. Zatímco americké vládní agentury i některé řetězce restaurací a rychlého občerstvení je kritizují za nadužívání antibiotik při produkci hovězího masa, podle farmářů se omezení antibiotik nevyplatí. Uvádějí to Wall Street Journal (WSJ) a spotřebitelský server Consumerist.

V USA sílí poptávka po hovězím mase v bio kvalitě a vládní agentury chtějí přísnější pravidla pro chov hovězího dobytka, kterému jsou v současné době podávána antibiotika ve velkém množství pro prevenci i růst svalové hmoty. Američtí farmáři se ovšem k přechodu na chov bez antibiotik nechystají.

WSJ uvádí, že ceny hovězího jsou po extrémním suchu v minulém roce na historickém maximu. Spotřebitelé i restaurační řetězce jsou sice ochotní si připlatit za maso z biochovu či z volných pastvin, chovatelé však uvádějí, že investice nutné pro změnu způsobu chovu by se jim nevyplatily.

Řetězec rychlého občerstvení Chipotle, který oznámil, že přechází kompletně na prodej masa z chovů bez antibiotik, také čelil kritice federálního zastupitele pro zemědělství v Texasu. Chipotle totiž přestal odebírat maso od místních farmářů a veškeré hovězí si nechal dovážet z Austrálie. Řetězec ovšem kritiku odmítl s tím, že produkce masa z volného chovu je v Texasu zcela nedostačující a dovoz je nutností.

Nadměrné používání antibiotik při chovu dobytka je podle spotřebitelských organizací a vládních agentur vážným rizikem. Nedávný průzkum Consumer Reports ukázal, že v 18 % vzorků mletého hovězího masa byly nalezeny superbakterie, tedy bakterie odolné vůči dvěma a více druhům antibiotik. Ty se vyvinuly právě kvůli nadměrnému či „preventivnímu“ podávání antibiotik.

Čtyři největší američtí producenti hovězího masa se sice v roce 2013 zavázali, že přestanou dobytek krmit antibiotiky pro růst svalové hmoty, preventivní podávání je však stále rozšířené a někdy může sloužit jen jako zástěrka krmení kvůli růstu svalové hmoty.

Server Consumerist ovšem chválí, že vedle gourmetských restaurací k masu bez antibiotik z volných a bio chovů přecházejí i řetězce rychlého občerstvení, které specializují na jiná masa. Kromě již zmíněného Chipotle se jedná ještě o bageterie Panera a prodejce kuřecích specialit Chick fil-A.

Přihlásit