Jak vybrat odšťavňovač

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.9.2015

Před koupí odšťavňovače je třeba si dobře promyslet, k jakému účelu a jak často jej budete používat. Výběr ale nekončí tím, že si stanovíte typ přístroje. Pozor si dejte také na jeho vlastnosti, třeba velikost plnícího otvoru, délku kabelu nebo hmotnost.

Prvním kritériem výběru by měl být typ plodů, které budete nejčastěji zpracovávat. S tvrdými surovinami, jako například jablky, mrkví či řepou, by si měly poradit všechny typy odšťavňovačů. Na měkké plody nebo dokonce listovou zeleninu či bylinky byste měli volit spíše přístroje šnekového než odstředivého typu.

Šnekový či odstředivý? Každý umí něco

Představme si nyní základní charakteristiky obou typů. Šnekové odšťavňovače drtí ovoce či zeleninu rotujícími koly (šneky) a přes příslušný otvor poté vytlačí výslednou šťávu. Pracují pomaleji než odstředivé výrobky, ale produkují větší množství šťávy. Jimi vyrobené džusy mohou mít sytější chuť, jsou hustší a někdy si uchovají i kousky dužiny, takže připomínají spíše než čirou šťávu hmotu ve formě pyré. Dokáží ale využít ovoce skutečně „na dřeň“ a mají větší výtěžnost než odstředivé výrobky. Protože džusy zpracovávají pomalu a při nižších rychlostech, výsledné nápoje nemají takový sklon oxidovat jako u přístrojů odstředivých. Ve srovnání s nimi pracují poměrně tiše, jsou ale zase mnohem náročnější na montáž a čištění, což ukázal i náš test.

Naopak odstředivé výrobky fungují na principu otočných nožů, které ovoce nebo zeleninu rychle nakrouhají a odstředivou silou přitlačí na síto, přes nějž projde vymačkaná čistá šťáva. Pracují rychleji než šnekové přístroje, ale za cenu menší výtěžnosti než jejich šnekoví kolegové. Ve srovnání s nimi jsou hlasité, ale poměrně snadno sestavitelné i čistitelné. 

Jak ukázal i náš test, ideální výrobek, který by se osvědčil ve všech kategoriích, neexistuje. Šnekové výrobky se hodí spíše na přípravu menšího množství ovocných či zeleninových šťáv. Budou vyhovovat těm, kteří preferují hustší džusy vyrobené potichu. Musíte u nich ale počítat s delším časem vynaloženým na čištění. Pokud naopak potřebujete rychle zpracovat velké množství surovin, nevadí vám hluk a nechce se vám trávit čas čištěním, volte spíše koupi odstředivého přístroje.

Co se týče ceny, nelze říci, že jeden nebo druhý typ odšťavňovačů je výhodnější. Spíše než na druhu použité technologie záleží na konkrétní značce daného produktu. Obecně platí, že ceny jednodušších modelů začínají nad hranicí jedné až dvou tisícovek. Průměr se pohybuje někde kolem čtyř až šesti tisíc korun, ty nejdražší pak pořídíte za deset i jedenáct tisíc.

V hlavní roli plnění

Bez ohledu na typ přístroje platí, že čím větší má plnicí otvor, tím lépe. Při výběru odšťavňovače se tak vždy nezapomeňte podívat na etiketu a zjistit, jak velký je plnicí otvor.

Jak ukázal i náš test, příliš úzký otvor snižuje uživatelský komfort a naopak prodlužuje dobu strávenou přípravou džusu.  Ideální pro zpracování ovoce či zeleniny je otvor o velikosti alespoň sedm centimetrů.

Pokud má odšťavňovač plnicí otvor příliš malý, v praxi to znamená, že před zpracováním budete muset ovoce či zeleninu nakrájet na velmi malé kousky, což při dostatečně velkém plnicím otvoru není nutné. Nejenže kvůli malému otvoru strávíme čas zbytečným krájením, přijdeme ale i o velké množství šťávy, která se při něm z ovoce či zeleniny uvolní, a kterou chceme mít až ve výsledném džusu.

Dříve, než si odšťavňovač pořídíte, se také zamyslete nad tím, kde a jak často jej budete nejčastěji používat. Podle toho pak volte přístroj s příslušnou délkou napájecího kabelu. Příliš krátký kabel vám může znesnadnit umístění přístroje tam, kam chcete, protože na kýžené místo nedosáhnete. Moc dlouhý kabel se zase při práci může plést a znepříjemňovat ji. Pro běžnou práci je tak ideální průměr, tedy alespoň metr dlouhý kabel.

Kromě frekvence a místa používání si uvědomte také, jak často jej budete potřebovat přenášet. Pokud platí druhá varianta, zaměřte se při výběru svého stroje na to, aby byl co nejlehčí. I v našem testu hodnotitelé strhávali body za příliš těžké přístroje, rekordman přesáhl dokonce hranici sedmi  kilogramů. Pro příjemnou práci s přístrojem, který sem tam potřebujete někam přenést, je ideální váha do pěti kilogramů.

Jak na domácí džus

Pokud jste si pečlivě promysleli, jaký typ výrobků potřebujete a právě jste si ho přinesli domů, zbystřete. I sebelepší výrobek může vyrobit nepříliš lahodný nápoj, pokud nedodržíte základní pravidla pro výrobu těchto nápojů. Najdete je níže.

  • Čerstvé ovoce a zeleninu před výrobou džusu řádně očistěte a omyjte.
  • Ovoce ani zeleninu není nutné loupat a odstraňovat nemusíte ani jemnou slupku. Odstraňte pouze z ovoce, které ji má velmi tvrdou, třeba pomeranče nebo ananasu.
  • Vybírejte suroviny vlastní nebo z ověřeného zdroje, který vám garantuje nepřítomnost chemických látek.
  • Pro zachování co nejvíce vitamínů džus spotřebujte co nejdříve po jeho vyrobení.
  • V případě, že jej potřebujete uchovat na později, vložte jej do ledničky.

Databáze testovaných výrobků

Odšťavňovače (23 výrobků)
poslední aktualizace: 1.10.2015


Přihlásit