Trik prodejců na Facebooku – neprodáváme, jen zprostředkováváme

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.9.2015   

Někteří internetoví obchodníci o sobě tvrdí, že jsou zprostředkovateli prodeje zboží, přitom jejich činnost zprostředkování ani vzdáleně nepřipomíná. Jedná se o prodejce se vším všudy, kteří se za slůvko „zprostředkovatel“ jen schovávají. Zákon však obejít nelze.

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Velmi často se můžeme s takovými „zprostředkovateli“ setkat na Facebooku. Za profily Stylový prodej na stránce www.facebook.com/stylovyprodej či Soon Style na www.facebook.com/Soon-Style-732083733481541/timeline/ se skrývá internetový obchod. Z úvodních informací se ovšem zájemce o nákup dozví, že se na této stránce nic neprodává. Provozovatelky tvrdí, že prodej oblečení pouze zprostředkovávají ze zahraničních e-shopů či aukčních portálů, a tudíž pro nákup u nich neplatí stejná pravidla jako při obvyklém nákupu na internetu.

Prodejce si nasadí masku zprostředkovatele, jako by ho toto označení mohlo zbavit jeho zákonných povinností. Týká se to zejména povinnosti informovat zákazníka před objednávkou i během jejího průběhu či přijímat a vyřizovat reklamace v záruční době. S online nákupem je také neodmyslitelně spojeno právo spotřebitele si objednávku během 14 dnů rozmyslet a žádat zpět plnou kupní cenu, včetně nákladů na dodání. Odepření tohoto práva je v rozporu se zákonem a vrácení peněz je soudně vymahatelné.

Hra na schovávanou končí, jakmile obchodník narazí na spotřebitele, který dobře ví, že prodej zboží přes Facebook není ničím odlišným od jiných internetových obchodů. Jasná pravidla musí dodržovat všechny e-shopy bez ohledu na to, odkud a jak zboží získávají.

Obtížím s prodejcem, který o sobě prohlašuje, že zboží neprodává, nýbrž jen zprostředkovává, se lze snadno vyvarovat nákupem jinde. Pokud spotřebitelé na takového neseriózního prodejce narazí, doporučujeme zaslat podnět České obchodní inspekci. Od ní si může falešný zprostředkovatel za klamavou obchodní praktiku vysloužit nemalou pokutu.


Přihlásit