dTest: Trik prodejců na Facebooku – neprodáváme, jen zprostředkováváme

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 25.9.2015   

Někteří internetoví obchodníci o sobě tvrdí, že jsou zprostředkovateli prodeje zboží, přitom jejich činnost zprostředkování ani vzdáleně nepřipomíná. Jedná se o prodejce se vším všudy, kteří se za slůvko „zprostředkovatel“ jen schovávají. Zákon však obejít nelze.

Velmi často se můžeme s takovými „zprostředkovateli“ setkat na Facebooku. Za profily Stylový prodej na stránce www.facebook.com/stylovyprodej či Soon Style na www.facebook.com/Soon-Style-732083733481541/timeline/ se skrývá internetový obchod. Z úvodních informací se ovšem zájemce o nákup dozví, že se na této stránce nic neprodává. Provozovatelky tvrdí, že prodej oblečení pouze zprostředkovávají ze zahraničních e-shopů či aukčních portálů, a tudíž pro nákup u nich neplatí stejná pravidla jako při obvyklém nákupu na internetu.

„Prodejce si nasadí masku zprostředkovatele, jako by ho toto označení mohlo zbavit jeho zákonných povinností. Týká se to zejména povinnosti informovat zákazníka před objednávkou i během jejího průběhu či přijímat a vyřizovat reklamace v záruční době. S online nákupem je také neodmyslitelně spojeno právo spotřebitele si objednávku během 14 dnů rozmyslet a žádat zpět plnou kupní cenu, včetně nákladů na dodání. Odepření tohoto práva je v rozporu se zákonem a vrácení peněz je soudně vymahatelné,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Hra na schovávanou končí, jakmile obchodník narazí na spotřebitele, který dobře ví, že prodej zboží přes Facebook není ničím odlišným od jiných internetových obchodů. Jasná pravidla musí dodržovat všechny e-shopy bez ohledu na to, odkud a jak zboží získávají.

Obtížím s prodejcem, který o sobě prohlašuje, že zboží neprodává, nýbrž jen zprostředkovává, se lze snadno vyvarovat nákupem jinde. „Pokud spotřebitelé na takového neseriózního prodejce narazí, doporučujeme zaslat podnět České obchodní inspekci. Od ní si může falešný zprostředkovatel za klamavou obchodní praktiku vysloužit nemalou pokutu,“ uzavírá Zelený.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Vanda Jarošová, jarosova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit