Test zimních pneumatik 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2015

V pravidelném testu zimních pneumatik jsme se letos zaměřili na rozměry 165/70 R14, které obouvají například Škoda Fabia, VW Polo nebo Citröen C3, a 205/55 R16 pro vozy nižší střední a střední třídy, například Škodu Octavii nebo Superb, VW Passat či Hyundai i40. V kategorii menších pneu jsme otestovali 16 modelů, z nichž jen tři skončily s celkově dobrým hodnocením, v kategorii větších jsme udělili dobrou výslednou známku pouze dvěma. Jak je vidět, najít zimní pneumatiku s vyváženými jízdními vlastnostmi není zrovna snadné.

Výběr pneumatik do testu probíhal na základě údajů deklarovaných na energetickém štítku. Do srovnání jsme zařadili pouze ty, které měly u parametru přilnavost na mokré vozovce nejhůře třídu C (přičemž  B měl na štítku jen zlomek modelů a A žádný) a u valivého odporu byla uvedena třída C až F. Na první pohled to vypadá, že rozdíly v jízdních vlastnostech na mokré vozovce by měly být minimální, zatímco vliv na spotřebu pohonných hmot, který přímo souvisí právě s valivým odporem, by se měl lišit více. Výsledky testu však hovoří opačně.

Mezi nejlepší a nejhorší pneumatikou v kategorii 205/55 R16 je rozdíl ve spotřebě paliva pouze šestiprocentní, což odpovídá 0,3 l/100km, v menším rozměru 165/70 R14 dokonce jen čtyřprocentní – 0,2 l/100km. V jízdních vlastnostech na mokru jsou však rozdíly mezi nejlepší a nejhorší pneumatikou výrazné.

Každou z 33 testovaných pneumatik jsme vyzkoušeli při jízdě na mokré vozovce, kdy jsme si všímali ovladatelnosti, délky brzdné dráhy, odolnosti vůči vzniku aquaplaningu nebo směrového vedení. Dále jsme všechny výrobky vyzkoušeli na sněhu, přičemž jsme sledovali rozjezd, brzdění, trakci a směrové vedení. Zkoušky jízdních vlastností doplnil test ovladatelnosti, brzdění a jízdní stability na suché vozovce a bzdění a směrového vedení na namrzlé silnici. Do celkového hodnocení se promítla také rychlost opotřebení pneumatiky, vliv obutí na spotřebu paliva a hlučnost.


Testované výrobky - zimní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zimní pneumatiky 2010-2016 (219 výrobků)
poslední aktualizace: 23.9.2016


Přihlásit