Provozovatelé reklamy chtějí postavit její blokování mimo zákon

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.9.2015   

Nová aktualizace operačního systému iOS má spotřebitelům umožnit na iPhonech blokovat reklamu. Interactive Advertising Bureau (IAB), asociace provozovatelů reklamy na internetu, řeší jak se vypořádat s rostoucím počtem uživatelů, kteří si na svých zařízeních reklamu blokují. Informuje o tom server Consumerist.

Od IAB padají různé návrhy jak zabránit blokování reklamy na chytrých telefonech. Podle výpočtů asociace totiž provozovatelé reklamy každoročně přicházejí kvůli blokátorům přibližně o 22 miliard dolarů. Zastánci měkčího přístupu navrhují nabízet uživatelům kvalitnější reklamu, která tolik neobtěžuje, případně uživatele blokátorů reklamy slušně požádat o jejich vypnutí. Zastánci tvrdé linie naopak navrhují zakázat uživatelům blokátorů přístup k obsahu stránky, mluví se také o možnosti postavit blokování reklamy mimo zákon.

IAB argumentuje tím, že blokováním reklamy uživatel neoprávněně zasahuje do grafického rozložení stránky. Reklama je podle jejích argumentů stejnou součástí článku jako samotný text či ilustrační fotografie. Zásah, který ze stránky odstraní její cíleně plánovaný designový prvek, je dostatečným důvodem pro zákaz používání technologie, která ho umožňuje.

Server Consumerist upozorňuje, že podobný argument již uspěl u rekordéru Autohop, který umožňoval nahrávání televizního a kabelového signálu s automatickým přeskakováním reklam. Poskytovatel kabelové televize DishTv, který blokování reklam nabízel, došel mimosoudního vyrovnání s dvěma ze čtyř vlastníků největších televizních kanálů, když se dohodli na tom, že reklama smí z nahrávky zmizet až po třech, respektive sedmi dnech. Pokud spotřebitel chtěl sledovat pořad dříve, funkce umožňující automatické přeskakování reklam byla zablokována.

Aplikace blokující reklamu se šíří i na další operační systémy chytrých telefonů. Vývojáři známého doplňku Adblock Plus nedávno spustili prohlížeč pro telefony s Androidem, který v základním nastavení blokuje reklamy vyhodnocené jako obtěžující. Spotřebitelé si ovšem stěžují, že stále propouští příliš mnoho reklam. Filtr obtěžujících stránek je obtížné nastavit, navíc se sám často resetuje. Samotný prohlížeč pak navíc nepatří mezi nejstabilnější.
 

Přihlásit