Autentická podpora nebo reklama na Xbox One?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.9.2015   

Společnost Machinima čelí obvinění z klamavé reklamy. Té se měl provozovatel jednoho z největších kanálů na Youtube dopustit tím, že několika svým videobloggerům slíbil odměnu za pozitivní hodnocení herní konzole Xbox One. Video pak neměli označovat za reklamu či sponzorovaný obsah, ale za svůj vlastní názor. Americká Federal Trade Comission (FTC) zakázala společnosti Machinima v tomto jednání pokračovat.

Dvěma elitním videobloggerům Machinima slíbila zaplatit odměnu za vytvoření videí, v nichž bude nová konzole Xbox One představena v příznivém světle. Obdrželi odměnu ve výši 15 tisíc a 30 tisíc dolarů za reklamní videa, která získala dohromady okolo milionu zhlédnutí. V druhé fázi pak společnost širší skupině tvůrců videí přislíbila dolar za každých tisíc zhlédnutí videa, které bude chválit Xbox One.

Ačkoli byla veškerá videa vytvořena na zakázku a se zadaným cílem, videobloggeři je měli propagovat jako svoji autentickou tvorbu. Takový způsob propagace se ovšem nelíbil FTC. Podle ní by měl spotřebitel vždy vědět, zda sleduje reklamu, sponzorovaný obsah, nebo autentické video. Společnosti Machinima proto další používání podobných praktik zakázala. Vydávání reklamy či PR textu za autentické vyjádření podpory je podle ní klamavou praktikou známou též pod názvem astroturfing.

Astroturfing je v současné době na internetu poměrně rozšířený, mezi jednu z jeho obvyklých forem patří například psaní falešných recenzí. Společnosti ovšem zakládají i fiktivní občanská hnutí, spouštějí kampaně zdánlivě zespodu či se chlubí daleko větším množstvím příznivců, než jaká je skutečnost. K tomu slouží například nakupování příznivců a „lajků“ na Facebooku či jiných sociálních sítích.

Z poslední doby jako významný příklad astroturfingu můžeme jmenovat kampaň proti internetové neutralitě pod názvem „Onward Internet“ či údajně odbornou a analytickou stránku Connectivist. Ta měla americkým spotřebitelům dokázat, jak je jejich připojení k internetu kvalitní, i když v porovnání kvality a dostupnosti internetového připojení srovnávala nesrovnatelné územní celky. 

Přihlásit