Čtyři spotřebitelské mýty o kosmetice

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.9.2015   

Internetem se často šíří různé výzvy, aby se spotřebitelé vyvarovali některých látek v kosmetických přípravcích či aby nepoužívali kosmetiku, na níž chybí informace, že nebyla testována na zvířatech. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo se koncem srpna letošního roku podívala na čtyři časté mýty o kosmetice, které kolují po síti.

První mýtus varuje před používáním veškerých deodorantů. Údajně způsobují rakovinu. To je však podle Altroconsuma nebo i podle Masarykova onkologického ústavu nesmysl. Neexistuje žádná seriózní odborná studie, která by hypotézu šířenou i v Česku řetězovými e-maily potvrzovala. Vliv používání deodorantů na vznik rakoviny není prokázaný.

Druhý mýtus říká, že všechny konzervační látky jsou špatné a škodí tělu. Altroconsumo uznává, že existuje seznam látek, jejichž použití v tělové kosmetice EU zakazuje či omezuje. Takovými látkami jsou například různé parabeny s dlouhým řetězcem jako propyl- či butyl-paraben, které mohou narušovat hormonální systém. Rozhodně to však neznamená, že veškeré parabeny jsou špatné, některé neškodné se najdou třeba i v borůvkách. Bez konzervačních látek by se kosmetické přípravky rychle kazily. Zvláště u těch plných vody by pak podle Altroconsuma hrozila kontaminace mikroorganismy.

Třetí mýtus, který se opět vyskytuje i u nás v řetězových e-mailech, se týká látky známé jako laurethsulfát sodný či SLES. Jedná se o tenzid používaný v šamponech a sprchových gelech a jeho používání by podle mýtu rovněž mělo způsobovat rakovinu. Opět se ale jedná o tvrzení, které se nezakládá na pravdě.

Je sice pravda, že užívání šamponů se SLES není vhodné pro osoby s citlivou pokožkou, jelikož ji může podráždit. Ovšem studie American Cancer Society ani Technische Universität Berlin jeho nepotvrdily, že by byl rakovinotvorný. Navíc SLES není zdaleka tak agresivní jako dříve používaný lauryl-sulfát sodný známý jako SLS.

Poslední mýtus se pak týká sloganu “Výrobek nebyl testován na zvířatech“. Italští spotřebitelé se mohou na internetu často setkat s výzvou, aby nekupovali výrobky, na nichž toto upozornění chybí. Takové varování je ale zcela zbytečné, Evropská unie testování kosmetických výrobků na zvířatech zakázala již v roce 2013. Žádný z výrobků tak na zvířatech testován být nemohl.
 

Přihlásit