Test rajčatových protlaků a pyré 2015

Publikováno v časopise 9/2015

Rajčata jsou symbolem léta, kdy dozrávají na slunci, mají nejlepší chuť a je jich všude dostatek. Právě během letní sezóny se zpracovávají a uchovávají v nejrůznějších podobách na chladnější časy. Až v zimě zatoužíte po české rajské nebo boloňské omáčce, nejspíš sáhnete po konzervě plné letních rajčat. To, jakou kvalitu tyto rajčatové výrobky ukrývají, jsme zjišťovali u 10 protlaků a 10 pyré. Všechny splnily požadavky legislativy, mezi protlaky jsme však našli jeden, který obsahoval výrazně méně rajčat než ostatní. 

I když pomineme kečupy a hotové rajčatové omáčky, které se většinou používají buď za studena, nebo se jen ohřívají, zůstává sortiment výrobků z rajčat poměrně široký. Výběr toho správného záleží jen na tom, co se chystáte vařit. Vedle loupaných, krájených, sušených, pasírovaných rajčat a rajčatové šťávy jsou v oblibě také rajčatová pyré a protlaky. Právě na poslední dva jmenované jsme zaměřili svou pozornost. Odlišit je od sebe však může být problematické.

Abychom zjistili, kolik který rajčatový produkt obsahuje rajčat a jaké kvality či zdali se výrobce nemýlí, když zdánlivé protlaky označuje jako pyré a naopak, poslali jsme do laboratoře 20 vzorků na otestování. Deset z nich označili výrobci jako pyré, deset jako protlaky, což byl důvod, proč jsme je také hodnotili zvlášť podle legislativních požadavků.

V testech jsme se zaměřili na podíl rajčat a jejich kvalitu. Panel odborníků produkty zkoumal ze zbožíznaleckého hlediska a posuzoval jejich vzhled, chuť a vůni, konzistenci či snadnost otevírání. Vliv na celkové hodnocení měly i případná přítomnost škrobu a ne/pravdivost údajů uvedených na obale.

 

Rajčatové protlaky (porovnat)

Rajčatová pyré (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Rajčatová pyré (10 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2015
Rajčatové protlaky (10 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2015


Přihlásit