Test dřevních pelet 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2015

Obliba dřevních pelet v posledních letech kontinuálně roste. Představují finančně zajímavou alternativu k vytápění zemním plynem či elektřinou, jsou k přírodě přátelštější volbou než uhlí a je s nimi méně práce než s klasickým dřevem. Test navíc ukázal, že pelety na českém trhu jsou kvalitní a většinu z nich lze doporučit. Odhalili jsme však i několik výrobků nevyhovujících normě.

Dřevní pelety jsou moderním, ekologicky šetrným, obnovitelným zdrojem energie využívaným ve stále více domácnostech. Malé granule s průměrem 6 mm a délkou do 40 mm se lisují za vysokých teplot ve speciálních peletovacích linkách a obsahují jen malé množství vody. K jejich výrobě se používají piliny, hobliny a další odpad bez pojiv a chemických přísad vznikající při zpracování dřeva, který by jinak nenašel efektivní využití. Při jejich hoření se tedy neuvolňují prakticky žádné škodliviny.

Z hlediska kvality se pelety dělí do tří tříd. Nejpřísnější požadavky jsou na třídu A1, do které spadají pelety z kmenového dříví a chemicky neošetřených zbytků dřeva s velmi nízkým obsahem popela. Do třídy A2 se řadí pelety s nepatrně vyšším obsahem popela, které mohou být vyrobeny i z celých kmenů bez kořenů a zbytků po těžbě dřeva.

Otestovali jsme pro vás 14 produktů. Jak uvádíme výše, většina nás potěšila, objevili se ale i hříšníci, kteří v testu zcela propadli. Kromě samotné kvality pelet jsme sledovali i dodržení deklarace na obalu. Ukázalo se, že ne všichni výrobci uvádí správnou třídu.


Testované výrobky - dřevěné pelety (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dřevěné pelety 2015 (14 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2015


Přihlásit