Velký test 27 autosedaček: bezpečnost především

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Vydáno: 18.7.2008   

Tisková zpráva: Autosedačky jsou sice povinnou výbavou automobilů, ovšem úroveň bezpečí dětí poskytují různou. Některé typy nabízí tedy spíše jen falešný pocit jistoty. Ukázal to velký mezinárodní srovnávací test zveřejněný v Testu 7/2008.


V nezávislém mezinárodním testu se tentokrát podrobilo zkouškám 27 autosedaček. Hodnocena byla zejména jejich bezpečnost v simulovaných čelních i bočních nárazech, ale i praktičnost obsluhy a komfort poskytovaný dětem.
Úroveň ochrany před nárazem sahá u testovaných autosedaček od velmi dobré až po nedostatečnou. „Rodiče musí při nákupu autosedačky vybírat velmi pečlivě. Jinak mohou snadno propadnout falešnému pocitu jistoty, protože ochrana některých autosedaček před nárazem je jen nedostatečná,“ varuje šéfredaktorka časopisu TEST Ida Rozová.
Důležitým aspektem samozřejmě je i praktičnost obsluhy při instalaci sedačky a připoutání dítěte včetně ochrany před chybou obsluhy. Nezbytností je také dostatečná úroveň komfortu pro dítě, aby se sedačka nestala zdrojem nepříjemností. „Správně zvolená sedačka nejen, že dítě dobře ochrání, ale její použití může být příjemné pro děti i rodiče,“ uzavírá Rozová.
Detailní informace přináší číslo 7/2008 časopisu TEST, kde se dále dočtete:
  • Ve velkém srovnávacím testu 23 vysavačů  se potvrdilo, že vysavače založené na tradiční sáčkové technologii dosahují lepších výsledků než bezsáčkové. Přes toto obecné pravidlo se výkony jednotlivých typů značně liší. Spotřebitel se proto nemůže řídit pouze cenou – s nejlepším kvalitativním hodnocením je totiž možné získat přístroj za 10000, ale i za 4000.
  • Klasické mechanické zámky lze metodou zvanou bumping s vybavením za pouhých 500 Kč otevřít již během 4 vteřin. Neodolají ani zámky hodnocené na pyramidě bezpečnosti v nejvyšší 4. třídě. Dokonce dopadly v tomto testu hůře než ty s bezpečnostní třídou 3.

Bližší informace je možné získat na www.dtest.cz.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
Ida Rozová, dtest@dtest.cz, 227 027 632
Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).


Přihlásit