Nové výsledky GPS navigací

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2015

Vybíráte navigaci, která by vám dobře posloužila nejen na dovolené? Nahlédněte do online databáze na www.dtest.cz/navigace, ve které najdete výsledky desítek nově i dříve otestovaných modelů a také letošních verzí populárních navigací pro chytré telefony.

V tabulce nabízíme stručný přehled nejlépe hodnocených navigací otestovaných od začátku roku 2014, které jsou stále dostupné na našem trhu. První místo zaujímá levnější TomTom Start 25M, následují novinky GO 610, GO 510 a GO 5100 stejného výrobce. Do vítězné desítky se zařadily rovněž čtyři navigace Garmin, z nichž nejlepší skóre získal model nüvi 2689T.

V případě navigací pro chytré telefony stále platí, že ty nejlépe hodnocené nejsou zadarmo. I v této kategorii pak vede TomTom. Ovšem pozor, u aplikace GO Mobile (v době uzávěrky dostupné jen pro Android) změnil cenovou strategii. Zatímco dříve byly v ceně bezplatné aktualizace map a dopravní zpravodajství jste si museli předplatit, nyní na bázi časově omezeného předplatného funguje celá aplikace.

Pokud nechcete utrácet, dobře do cíle dojedete i s volně dostupnými navigacemi. Zajímavá je zejména Nokia HERE, která na rozdíl od jiných bezplatných aplikací umožňuje skladování map v telefonu a k plné funkčnosti tedy nevyžaduje připojení k internetu. To je na cesty do zahraničí ideální.

Kolik dat potřebují?

Zdarma dostupné mobilní navigace Apple Maps, Google Maps či Waze si mapy průběžně stahují z internetu. Při jejich používání v cizině si tedy připlatíte za datový roaming. Abychom získali lepší představu, jak náročné jsou na mobilní internet, změřili jsme objem přenesených dat při plánování a průjezdu 120kilometrové trasy.

Nejlépe dopadla navigace Waze, která potřebovala ve verzi pro Android i iOS zhruba 8 MB (3 MB při výpočtu trasy a 5 MB při navigování). Google Maps pro Android slupnuly zhruba 17 MB (9 + 8 MB), verze pro iOS pak 13 MB (3 + 10 MB). Google Maps lze použít i tak, že si necháte vypočítat celou trasu ve chvíli, kdy jste připojeni k internetu, potom datové připojení vypnete a navigace i s hlasovými pokyny vás dovede až do cíle. Pokud však opustíte trasu, navigace vám novou nevypočítá, části mapy navíc mohou mít velice nízké rozlišení. Za plnohodnotnou offline navigaci tedy řešení od Googlu považovat nelze. V dohledné době však Google plánuje offline funkcionalitu vylepšit.

Jako největší žrout dat se ukázaly mapy od Applu, celkem stáhly přibližně 22,5 MB (2 + 20,5 MB). Doporučit je přitom nelze ani pro navigaci po domovině, zejména kvalita jejich vizuální navigace pokulhává.

Pro srovnání – při výpočtu a navigaci po zhruba 10km trase zmíněné navigace stáhnou mezi cca 4 a 5 MB dat.

Za zmínku stojí také fakt, že i aplikace skladující mapy v přístroji přenášejí určité minimální množství dat. Pokud tedy máte v telefonu aktivovaný datový roaming, při zahraničních cestách na to pamatujte.

navigace-vyber

Databáze testovaných výrobků

GPS navigace (108 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2021


Přihlásit