Potravinový doplněk zdarma se může prodražit i v Rakousku

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.8.2015   

Rakouské spotřebitele obtěžují telemarketéři společnosti Livili, kteří volaným pod rouškou průzkumu spokojenosti s lékárnami nutí drahý a neúčinný doplněk stravy. Obchodní podmínky společnosti jsou navíc nezákonné. Na případ upozorňuje rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI).

Telefonát od švýcarské společnosti Livili zpočátku vypadá jako telefonický dotazník, spotřebitel je dotazován na spokojenost se svou lékárnou a zda si myslí, že mu lékárník poskytuje dostatečné informace. Za zodpovězení dotazníku mu je jako odměna nabídnut vzorek doplňku stravy Mönchshofer Original Ginko Kraft s účinnou látkou ginko biloba, která by měla čistit krevní oběh a stimulovat činnost mozku.

Co se však zdá být převzetím dárku je ve skutečnosti uzavřením smlouvy na zasílání onoho přípravku po dobu několika let za vysokou cenu. Zdarma či za úhradu poštovného je pouze první zásilka. Takový klamavý způsob prodeje je jednoznačně protiprávní. VKI také upozorňuje, že slibované pozitivní účinky gingka jsou neprokázané, jedná se tak o další klamání ze strany společnosti Livili.

Společnost Livili není pro rakouské spotřebitele žádným nováčkem, již v minulosti za použití zcela totožného postupu zákazníkům nabízela mast na bolavé klouby Hirschberger. I zde byl prodej maskován krátkým a povrchním dotazníkem, i zde byl spotřebiteli přislíben vzorek zdarma či za poštovné. Jeho převzetím se spotřebitel upsal k dlouhodobému odběru drahé masti.

Trik s nabídkou vzorku „zdarma“ či za drobnou platbu je dobře známý a rozšířený po celé Evropě. I v České republice jsou podobným způsobem často nabízeny například mince či medaile, ponožky, holítka nebo doplňky stravy. Prodejce však nemá právo po zákazníkovi vymáhat platbu za zásilku zboží, kterou si neobjednal a spotřebitel není povinen za balíček platit ani ho na své náklady vracet odesílateli.

Přihlásit