Autopůjčovny slibují lepší podmínky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.8.2015   

Nepřehledným podmínkám při půjčování vozů by měl být konec. Alespoň u pěti největších společností v Evropě. Ty se zavázaly do konce roku 2015 výrazně zpřehlednit podmínky účtování pohonných hmot a pojištění a zajistit férovější přístup při řešení škod i větší transparentnost cen.

Autopůjčovny k tomu přimělo opatření Evropské komise a dozorových orgánů zemí EU, které v posledních dvou letech řešily výrazný nárůst počtu stížností spotřebitelů na jednání autopůjčoven.

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Pět největších řetězců, které drží více než 65% podíl na trhu v EU, slíbilo zajistit jasnější a spravedlivější postupy kontroly vozidel a zlepšení postupů při účtování dodatečných poplatků zákazníkům. Spotřebitelům má být umožněno rozporovat jakoukoli škodu před jejím stržením ze zaplacené zálohy či přímo z platební karty. Jedná se o tyto autopůjčovny: Avis-Budget, Enterprise, Europcar, Hertz a Sixt.

Častým problémem, se kterým se na síť Evropských spotřebitelských center obrací i čeští spotřebitelé, je jednání autopůjčoven po vrácení vozu. Společnost naúčtuje spotřebiteli několik set eur za opravu karoserie, kterou on ale podle svých slov nepoškodil. Z toho důvodu doporučujeme vždy nechat zaměstnance autopůjčovny podepsat potvrzení o vrácení vozu v bezvadném stavu. Je také vhodné si vůz nafotit jak při převzetí, tak při předání.

Stížnosti se pojí i s jednáním některých zaměstnanců půjčoven přímo na místě, kteří zákazníkovi nutí předražené dodatečné pojištění, ačkoli ten již pojištění uzavřel při online rezervaci. Smlouvy jsou často v místním jazyce a spotřebitelé je někdy na naléhání anglicky mluvícího pracovníka podepíší, protože potřebují odjet. Autopůjčovny by se tedy měly zaměřit i na jednání svých zaměstnanců a na jazyk smluvních podmínek pro zahraniční zákazníky.

Mezi hlavní zlepšení mají patřit také srozumitelnější informace týkající se online rezervací a možností jejich zrušení, povinných poplatků a volitelných doplňků. Jasnější informace by zákazníci měli dostat také o nejdůležitějších podmínkách pronájmu a požadavcích, včetně záloh placených z karty spotřebitele.

V roce 2013 bylo v EU uzavřeno přes 21 miliónů jednotlivých smluv o pronájmu automobilů.

Evropské spotřebitelské centrum ČR se zabývá právy spotřebitelů při nakupování v jiných zemích EU, Norsku a na Islandu. Poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech a také jim pomáhá mimosoudně řešit přeshraniční spory s obchodníky z uvedených zemí. Je jedním z 29 členů sítě Evropských spotřebitelských center (ECC-Net) a je financováno Evropskou komisí a Českou obchodní inspekcí, při níž působí. Více na www.evropskyspotrebitel.cz.

Přihlásit