Britové často nevědí o možnosti odškodnění za zpožděný let

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.8.2015   

Při tříhodinovém a větším zpoždění letu mají pasažéři při splnění přesně daných podmínek nárok na finanční odškodnění od letecké společnosti. O něj však podle statistik britské spotřebitelské organizace Which? zažádá jen 40 % cestujících. Přepravci také cestující o možnosti odškodnění často neinformují nebo proces zbytečně komplikují.

Pokud je let zpožděný o tři a více hodiny a nejedná se o zpoždění kvůli nepředvídatelným okolnostem, měl by mít pasažér nárok na odškodnění až do výše 600 euro, čili v přepočtu okolo 16 tisíc korun. Šedesát procent pasažérů z celkových devíti tisíc zpožděných letů však možnost odškodnění nevyužilo a podle Which? tak přišli celkově o několik milionů liber.

Podle průzkumu, který Which? mezi cestujícími provedla, jich polovina nebyla o možnosti odškodnění vůbec informována. Ti, kteří žádost podali, pak čelili různým průtahům, ochota leteckých společností poskytnout kompenzaci je nízká. Celkově přepravci selhávali i v informování zákazníků o předpokládané době zpoždění a v péči o ně během čekání.

Nejčastěji se komplikace týkají tří největších britských aerolinek, konkrétně British Airways a nízkonákladových přepravců Easyjet a Vueling. Na dálkových letech mimo Evropu bývají nejčastěji zpožděné American Airlines, Air India a Pakistan International Airlines.

Finanční kompenzaci za zpožděné lety upravuje evropské právo a týká se spotřebitelů vždy, když odlétají z letiště umístěného na území členského státu EU, Norska, Islandu a Švýcarska. Pokud odlétají z letiště na území jiného státu, evropské právo spotřebitele chrání v případě, že je let provozován dopravcem z EU.

Letos v létě se stížnosti na aerolinky působící ve Velké Británii množí. Nízkonákladový přepravce Easyjet, ale i klasické letecké společnosti British Airways a Virgin čelí obvinění z „přeplňování“ letů. Na oblíbených turistických trasách měly pravidelně v letecké špičce prodávat více letenek, než bylo v letadle míst. Cestující s platnou letenkou, kteří se do letu nevešli, pak odmítali do cílové destinace vzít prvním možným náhradním letem, zajistit jim převoz na jiné letiště, z nějž náhradní spoj odlétal, či hostel v případě průtahu delšího než jeden den. Na všechny tyto zmíněné kompenzace však mají cestující podle evropských předpisů nárok.
 

Přihlásit