dTest: Grilovací klobásy – méně masa, než slibují

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 11.8.2015   

Sezóna grilování je v plném proudu a spolu s ní se na trhu objevují výrobky určené specificky k této kulinářské úpravě. Spotřebitelský časopis dTest nechal otestovat složení i chuťové vlastnosti vepřových grilovacích klobás dostupných v českých obchodech. Čtvrtina testovaných produktů neobsahovala množství masa deklarované na obalu.

Do laboratoře putovalo 16 druhů vepřových grilovacích klobás, některé z nich nesly označení „norimberské“. Cílem testu bylo zjistit, kolik masa, tuku a přídatných látek klobásy obsahují, jaká je kvalita použitého masa a zda výrobci uvádějí na obalech pravdivé informace. Posuzovala se samozřejmě také chuť klobás.

„Na grilovací klobásy se nevztahují žádné legislativně stanovené parametry, na rozdíl třeba od špekáčků. Výrobce má tedy volnou ruku a záleží pouze na něm, jaké suroviny použije. Rozdíly tudíž byly velké – co do obsahu masa i zbytečných přídatných látek. Nejvíce masa, 92,6 % laboratoř naměřila ve výrobku Original Nürnberger Rostbratwürste (Schlütter´s Echte!), nejméně ho obsahovaly klobásy Bivoj Na gril, a to 55,3 %,“ uvádí Olga Šlesingrová, redaktorka časopisu dTest.

Důležitý je však nejen celkový obsah masa, ale i jeho kvalita, například to, kolik libového masa výrobce použil. Nejméně čisté svalové bílkoviny obsahovaly klobásy Münchner Weisswürste z výroby Ponnath die Meistermetzger (7,24 %). Jen pro srovnání dodejme, že vepřová kýta jí obsahuje kolem 20 %.

Výrobci někdy mohou nahrazovat maso levnějšími surovinami, například sójou nebo strojně odděleným masem. Pozitivní zprávou je, že v žádném z testovaných výrobků laboratoř tyto náhražky neobjevila. U některých klobás však vyšly najevo rozdíly mezi naměřeným obsahem masa a hodnotami uváděnými na obalu.

„Největšími hříšníky byly výrobky Münchner Weisswürste a Bavorská grilovací klobáska, obě z dílny Ponnath, které deklarovaly až o pětinu masa více, než jsme naměřili. Oba výrobky si i kvůli tomu odnesly nejhorší hodnocení v testu. První jmenované navíc neoslnily ani v senzorickém hodnocení. Jejich chuť a vůni označila porota jako mdlou, nevýraznou a málo kořeněnou s pěnovitou konzistencí. Po opečení byly klobásy měkké a mazlavé,“ říká Olga Šlesingrová.

Co naopak mnohé klobásy obsahují relativně hojně, jsou přídatné látky. Například glutaman sodný, látku zvýrazňující chuť a vůni, obsahovala třetina výrobků. Ve složení grilovacích klobás se můžeme dále setkat s konzervační látkou dusitanem sodným, který pomáhá zachovat barvu masných výrobků, nebo s polyfosforečnany, které mají za úkol držet v klobásách masovou šťávu nebo vázat přidanou vodu.

V senzorické části testu posuzovalo osm odborníků vzhled, vůni, chuť i příjemnost skousnutí u hodnocených klobás. Nejvíce chutnaly Norimberské klobásky Grill&Fun z Lidlu, které měly na řezu šedobílou barvu se zřetelnou mozaikou masových a tukových částic a koření. Po započtení hodnot všech ostatních měřených kritérií se tyto grilovací klobásy staly také celkovým vítězem testu.

Kontakty pro média:

Olga Šlesingrová, slesingrova@dtest.cz, tel.: ++420 241 404 922
Markéta Barošová Lajdová, lajdova@dtest.cz, tel.: +420 777 132 159

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit