Sdělení

Vydáno: 5.8.2015   

Každý měsíc přinášíme našim čtenářům testy spotřebního zboží a potravin. Vynakládáme maximální možné úsilí, aby publikované články o testech byly přínosné, srozumitelné a samozřejmě přesné. Stejně tomu bylo i v případě testu kočárků, který vyšel v květnu 2013.

Výrobce jednoho z hodnocených modelů nesouhlasil s výsledky testu, což vyústilo v soudní spor. Přestože soudní řízení stále pokračuje, zveřejňujeme v návaznosti na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze následující sdělení:

"Společnost dTest, o.p.s. zveřejnila dne 2. 5. 2013 v časopise dTEST č. 5-2013 a na internetových stránkách www.dtest.cz a www.dtest.sk Test kočárků 2013, v němž a v článku k němu připojeném uvedla nepravdivé informace o kočárku Patron Terix 4R výrobce PATRON Bohemia, a.s., konkrétně o hmotnosti kočárku, o tom, že otočná kolečka nemají aretaci, že kočárek nemá stříšku a lze ho obtížně složit, ale především o tom, že kočárek je nebezpečný, protože ho může dítě sedící v sedačce kočárku otočené směrem k rodiči „velmi lehce“ odbrzdit. Za tyto informace a újmu jimi způsobenou se společnost dTest, o.p.s. společnosti PATRON Bohemia, a.s. omlouvá."

Rozhodnutí soudu, které nám uložilo zveřejnit uvedený text, nás překvapilo. Jsme si vědomi několika drobných pochybení, k nimž při publikaci výsledků testu došlo (např. chybně uvedená hmotnost kočárku či skutečnost, že laboratoř nezaznamenala, že stříška je společná pro hlubokou korbu i sportovní nástavbu). Tyto mylné informace jsme neprodleně po jejich zjištění opravili. Ovšem jednoduchost skládání kočárku Patron Terix 4R byla v praktických zkouškách uživateli hodnocena jako druhá nejhorší z testovaných kočárků. Přesto nám bylo nařízeno se i za toto zjištění omluvit. Ve sporné otázce brzdného systému kočárku se soud rozhodl akceptovat certifikát o souladu s normou dodaný výrobcem.

Tématu bezpečnosti (nejen) dětských kočárků se budeme věnovat i nadále. Zájmy spotřebitelů jsou pro nás na prvním místě.

Databáze testovaných výrobků

Kočárky 2013 a 2014 (62 výrobků)
poslední aktualizace: 30.10.2014

Přihlásit