Výběr brýlí? S radou optika raději nepočítejte.

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.8.2015   

Koupě nových brýlí často vyjde poměrně draho a jedná se o nákup, který spotřebitel nedělá každý týden. Přesto mu většina optiků neposkytne dostatek informací o kupovaných sklech. Prodejní praktiky optik kritizuje belgická spotřebitelská organizace Test-Achats.

Existuje mnoho druhů multifokálních skel a cenové rozdíly mezi nimi nejsou zanedbatelné. Navíc se každý druh hodí pro jinou činnost, ,liší se vizuální komfort a doba přizpúsobení skel prostředí

Při nákupu však dostatek informací pro výběr správných skel poskytuje jen málo optik. Například u brýlí pro čtení či pro práci na malé obrazovce je nutný co nejvyšší komfort. Málokterý optik se zeptá, na jaké činnosti bude zákazník brýle potřebovat. Podle průzkumu, který Test-Achats provedla, se na zamýšlené použití brýlí zeptalo jen pouhých 21 % prodejců skel.

Málokterý prodejce také spotřebiteli nabízel i skla z nižších cenových kategorií, naopak okolo dvaceti procent optiků figurantům Test-Achats okamžitě nabízelo multifokální čočky na míru v ceně okolo tisíce euro.

Prodejci spotřebitelům také znemožňovali porovnání s konkurencí. Pouze 8 % prodejců poskytlo dostatek informací o typu skla, čočce, její tloušťce a zakřivení, aby spotřebitel přesně věděl, co kupuje. Kompletní katalog brýlí a skel s orientačními cenami pak zákazníkovi nabídla jen osmina veškerých testovaných optiků.

Test-Achats vadí, že zákazník je často tlačen ke koupi zbytečně drahých skel, která pro něj nemusí být ideální. Problémem je netransparentnost nákupu a nemožnost srovnání s konkurencí. Jednotliví prodejci také pokaždé vychvalují jiný typ skel, jiní pak rozdíly mezi různými čočkami relativizují. Přitom se jedná o nákup zdravotní a často životně důležité pomůcky, u níž je třeba co nejlepší servis ze strany prodávajícího.

Přihlásit