Jak vybrat prací gely a kapsle

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.6.2016

Nabídka pracích prostředků je velmi široká. Na trhu jsou nejen v několika formách (sypké, kapsle, gely), ale také v různých specifikacích. Kromě klasických přípravků na barevné prádlo si spotřebitelé mohou pořídit třeba speciální gely pro praní černého a tmavého prádla.

Výběr správného pracího prostředku sice vše nezachrání, není však radno jej podceňovat. Prací prostředek určený pouze na bílé prádlo nepoužívejte na barevné. Obsahuje rozjasňovače, které by mohly způsobit vyblednutí jiných barev než bílé. Jejich odstíny by pak působily opraně. Prášky na barevné prádlo používejte pouze na barevné, můžete je použít na tmavé i světlé odstíny. Použitím prostředku pro barevné prádlo na prádlo bílé nemusíte uškodit tak, jako aplikací prostředku pro bílé prádlo na to barevné. Dlouhodobě se však prostředky pro barevné prádlo na to bílé používat nedoporučují, bílé odstíny by kvůli tomu časem působily zašedle.

Černé prádlo můžete prát prostředky pro černé, ale i barevné prádlo. Na vlněné a jemné pletené oblečení používejte speciální pro ně určené prostředky. Pokud je budete prát v těch běžných, mohou se vytahat, nebo naopak srazit.

Gely na černé jen pro lehké zašpinění

Prací gely na černé prádlo se, jak ukázal náš test, hodí zejména těm, kdo nejčastěji perou neznečištěné nebo méně znečištěné prádlo, které je například pouze propocené a lehce zašpiněné.

Pokud v domácnosti ale nechcete shromažďovat více pracích prostředků pro jednotlivé barevné odstíny a spíše vás zajímá, který patří k těm univerzálním hodícím se na bílé i barevné prádlo, dobrou volbou pro vás bude tekutý prací gel. Prášek v tekuté formě zpravidla neobsahuje bělidla a optické rozjasňovače a barvu vašeho prádla udrží i po několikanásobném praní v původním nebo jemu velmi podobném odstínu.

Podobně účinné jsou i prací kapsle, které se liší od tekutých gelů zejména formou. Prodávají se v již předdávkovaném množství, a tak usnadňují manipulaci.

Pokud používáte tekutý prací prostředek na skvrnami potřísněné barevné oblečení, doporučujeme před samotným mytím látku se skvrnou očistit nejdříve mýdlem nebo nalít prací prostředek přímo na ni.

Ať už používáte kterýkoliv typ pracího prostředku, doporučujeme skvrnami zasažené oblečení předem namočit do vody s lehkým přídavkem klasické jedlé sody. Přímo v pračce ho nepředpírejte, ušetříte vodu, energii i samotný prací prášek.

Šetrné a úsporné praní

Snažte se využít kapacitu pračky, ušetříte elektřinu, prací prášek i vodu.

Nepodceňujte správné dávkování. Nejúspornější je dávat prací prášek přímo do bubnu pračky. Snažte se používat co nejmenší dávky. U běžně zašpiněného prádla můžete zkusit dávkování snížit oproti tomu doporučenému třeba o 20 procent. Většina výrobců dávkování uvádí pro silně zašpiněné prádlo. Vyšší dávky kvalitu vyprání většinou nezlepší, zbytečně ale zatíží odpadní vody.

Zbytečně nepoužívejte vysoké teploty. Praní na 90 °C používejte jen výjimečně, na silně zašpiněné prádlo nebo prádlo nemocných či kojenců. Při praní na 60 °C ušetříte až 40 % energie oproti tomu na 90 °C.

Při praní prádla zasaženého skvrnami nespoléhejte na silnější prášek nebo jeho větší dávku. Pokuste se nejdříve odstranit skvrnu pomocí přírodních postupů.

Vybírejte pečlivě prášek podle typu prádla a jeho zašpinění. Mějte jich doma několik a vždy volte ten, který se hodí pro aktuální prací várku. Prací prášky občas měňte; je to dobré i pro správný chod pračky.

Občas, i když to není nutné, použijte program s vysokou teplotou a také prášek s bělicím účinkem. Odstraníte tím nežádoucí zápach z pračky.

Pokud používáte aviváže, zamyslete se nad tím, zda je to nutné.  Na vlastní čistotu prádla nemají vliv, pouze ho změkčují. Tohoto efektu docílíte třeba tím, že prádlo místo koupelny budete sušit na balkóně. Aviváže zbytečně zatěžují životní prostředí, protože jsou obtížně biologicky odbouratelné a ve vodě se zcela nerozloží.

Za zkoušku stojí citrón i ocet

Použít můžete i přírodní verze pracích prostředků. Na odstranění běžných skvrn od potu by vám měl stačit prášek na pečení, který zároveň zlepší i kondici vaší pračky – přispívá totiž ke změkčování vody. Na skvrny od trávy zase platí jako první pomoc před použitím prášku alkohol, na skvrny od borůvek můžete před vypráním nalít trochu kyselého mléka. Červené víno by mělo být odstranitelné vínem bílým, citrónovou šťávou a solí. Chcete-li své prádlo vybělit, použijte citrón. Pokud na jednu pračku přidáte pouhých 100 mililitrů citronóvé šťávy, zajistíte si zářivě bílé prádlo. Citron nakrájený na plátky vám pomůže i od zažloutlého povlečení či šedivých záclon. Prádlo namočte do vany s horkou vodou a přidejte do ní jeden či dva citróny nakrájené na plátky. Prádlo nechte v lázni několik hodin a poté klasicky vyperte. Šeď i zažloutnutí budou ty tam. Jako přírodní aviváž zase poslouží bílý ocet. Prádlo umí nejenom změkčit, ale také vydezinfikovat i vybělit.

Pozor na alergie

Všichni výrobci by měli na etiketě udávat přítomnost možných alergenních látek v případě, že jejich množství v daném čisticím prostředku přesáhlo hodnotu 100 mg/kg. I když by měl být uživatel díky těmto údajům dobře informován, nemusí to znamenat, že se citlivé osoby vyhnou nežádoucí reakci. Odborníci potvrzují, že se jedná jen o technické údaje, které netvrdí, že daná složka nemůže způsobit alergickou reakci i v menším množství. To se může různě lišit podle druhu látky a citlivosti dané osoby. Testy ukazují, že valná většina tekutých prášků obsahuje celkem velké množství alergenních látek. Tyto složky ale neslouží ke zlepšení pracího účinku, jen jako aromatické látky, které dodávají pracím prostředkům vůni.

Jak se vyhnout alergenům

Pečlivě si rovnou v obchodě ověřte etiketu a pořiďte si takový prací prostředek, který aromatické složky buď neobsahuje, nebo jejich obsah nepřekročí uvedenou hranici 100 mg/kg. Používání takových prostředků by mělo být v pořádku v případě, že nejste alergici.

Chcete-li ale mít jistotu, že váš výrobek neobsahuje alergeny, volte spíše prací prostředky s přírodními aromaty, jakým je například hexyl-cinnamal, látka získávaná z heřmánkového oleje.

Jak nezatěžovat přírodu

Každý prací prostředek obsahuje na obalu informaci o doporučeném dávkování. Berte ohled na to, kolik dávek prací prostředek obsahuje. Čím větší dávka, tím větší ekologická zátěž. Velké objemy vyžadují velké obaly, ty jsou zase náročnější na výrobu, skladování i dopravu. To vše má negativní vliv na životní prostředí. Zcela vyhnout se mu nemůžete, zkuste ho ale alespoň zmírnit.

Databáze testovaných výrobků



Přihlásit